مهندسان آبیاری بر این باورند که برای مبارزه با خشکسالی باید به توسعه و بهبود روشهای آبیاری تحت فشار رو آورد تا بهترین آبیاری را بهتر مدیریت کنیم و محصولات کشاورزی را بیشتر کنیم آمارهای دفتر سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد نشان می دهد که خشکسالی بخش زیادی از ایران را گرفته و ۹۰ درصد از آب شیرین مصرف آبیاری می شود اگر صرفه جویی در این مصرف فقط در هر هکتار ۴۰۰۰ متر مکعب باشد ۳۰ درصد به محصولات کشاورزی اضافه خواهد شد همچنین صرفه جویی در مصرف کود و سم نسبت به آبیاری های دیگر در روش آبیاری تحت فشار باعث ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی خواهد شد.


مدیرعامل آب و فاضلاب کهگیلویه و بویر احمد می گوید که میانگین پایین آمدن آب زیرزمینی دشت ها ۱۰ متر است که تهدید های بسیار مهمی برای کشاورزی است تعداد دشتهای کهکیلو بویر احمد ۱۵ عدد است و دشت های بزرگ این استان از مهمترین مناطق کشاورزی هستند چاههای که در استان کهگیلویه و بویر احمد مجاز هستند ۲۵۰۰ حلقه چاه هستند و برداشت بی‌رویه سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب از آب های زیرزمینی تهدید مهمی برای ادامه کشاورزی است.


عدم بهره برداری از منابع استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۰۷۰ میلیون مترمکعب است که ۷۷۰ میلیون مترمکعب آب های سطحی برداشت می شود میزان برداشت متناسب با پروانه بهره‌برداری برای جلوگیری از اضافه برداشت منابع آب های چاه ها برای آبیاری مهمترین هدف طرح های منابع آب زیرزمینی استان است بارش باران در استان کهگیلویه و بویر احمد حدود ۶۷۵ میلیون بوده که اخیراً به ۵۵۰ میلیمتر کاهش پیدا کرده میانگین تبخیر آب در این استان حدود ۳۰۰ میلیمتر است طول رودخانه های دائمی و فصلی در این استان ۱۴۰۰ کیلومتر است و توسعه با ظرفیت حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب در این استان است.


شبکه آبیاری در استان ظرفیت ۱۶ میلیون متر مکعب در بعضی مناطق استان را دارند. خشکسالی و کاهش بارندگی در سال اخیر در چند منطقه از استان اتفاق افتاده است که این حالت حالتی خشک و کمبود بارندگی را نشان می دهد بیشترین کاهش بارندگی در امسال ۱۳۰ میلیمتر این استان گزارش شده است در یک سال گذشته در یکی از شهرهای استان ۳۷۵ میلی‌متر بارندگی شده که نسبت به کاهش نشان می دهد.

آمار دقیق پروژه های بزرگ آبیاری تحت فشار در ایران در سال ۱۳۹۶
300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی تا تیرماه 97 به سامانه های نوین آبیاری تجهیز می شود. امسال برای اجرای 250 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی برنامه ریزی شده که تاکنون 87 هزار هکتار آن انجام شده و 151 هزار هکتار آن در حال اجراست. تا پایان تیرماه سال 97 انتهای سال مالی- در مجموع 300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز

مدیریت آبیاری بر اساس تنش آب در گیاه
این مطلب ارتباطی به بحران کم آبی از دیدگاه سیاسی و اجتماعی ندارد. این یک مقاله علمی در ارتباط با آبیاری در زمان کمبود آب هست تنش آبی گیاه چیست؟ تنش آبی زمانی رخ می دهد که سرعت تعرق در گیاه بیش از سرعت جذب آب بعد از آبیاری باشد. اگر شدت تنش آب در گیاه زیاد باشد باعث کاهش شدید فتوسنتز و خشک شدن گیاه می گردد. در اواسط روز همیشه بین تعرق و جذب تاخیر

10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان تهران به سامانه آبیاری نوین تجهیز می شود
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از برنامه ریزی برای تجهیز10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به سامانه و شیوه های نوین آبیاری در سال جاری خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، سید محمد موسوی در فیروزکوه افزود: اجرای این طرح در سفر اخیر رییس جمهوری به غرب استان تهران در دستور کار قرار گرفت.

سیزدهمین نمایشگاه تجهیزات آبیاری، ماشین آلات و مکانیزاسیون استان اصفهان از 11 آذر آغاز می گردد
سیزدهمین نمایشگاه صنعت کشاورزی (تجهیزات آبیاری، ماشین آلات و مکانیزاسیون) استان اصفهان از 11 آذر لغایت 14 آذر برگزار می گردد.

مديرکل جهاد کشاورزي استان قم از اختصاص اعتبار براي اجراي طرح‌هاي آبياري تحت فشار خبر داد
مديرکل جهاد کشاورزي استان قم: براي اجراي طرح‌هاي آبياري تحت فشار در قم کمبود اعتبار نداريم مديرکل جهاد کشاورزي استان قم گفت: براي اجراي طرح‌هاي آبياري تحت فشار در روستاهاي استان قم کمبود اعتبار نداريم.