رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از برنامه ریزی برای تجهیز10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به سامانه و شیوه های نوین آبیاری در سال جاری خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، سید محمد موسوی در فیروزکوه افزود: اجرای این طرح در سفر اخیر رییس جمهوری به غرب استان تهران در دستور کار قرار گرفت.
وی با تاکید بر لزوم تغییر شیوه مصرف سنتی آب در بخش کشاورزی تصریح کرد: در سفر پنجم خرداد ماه رییس جمهوری به غرب استان بیش از 10 هزار هکتار از اراضی تجهیز شده به آبیاری تحت فشار افتتاح شد.
موسوی تامین امنیت غذایی و دستیابی به مزیت های بالای محصولات کشاورزی را دو هدف اصلی و اساسی در بخش کشاورزی دانست و گفت: برای دستیابی به این اهداف راهبرد پایداری منابع تولید آب و خاک دنبال می شود.
وی افزود: در مقوله آب با چالش های اساسی روبرو هستیم بطوری که در استان تهران با توجه به رشد روزافزون جمعیت شاهد کاهش سهم آب آشامیدنی می باشیم.
وی با اشاره به کاهش 41.9 درصدی سطح دبی چاه های مجاز استان افزود: وجود بیش از شش هزار حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان سبب افت آب دشت ها و کاهش کیفیت آب ها شده و بر این اساس ساماندهی مصرف آب بخش کشاورزی از اولویت های نخست کار است.
موسوی گفت: در اجرای آبیاری تحت فشار محدودیت اعتباری وجود ندارد و دولت به این منظور مبلغ 65 میلیون ریال در هکتار به صورت بلاعوض به متقاضیان اعتبار می دهد.
وی افزود: تبدیل شیوه سنتی آبیاری به نوین، بهره وری مصرف آب را حداقل دو برابر افزایش داده و منجر به کاهش 80 درصدی هزینه های آبیاری می شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران همچنین هدر رفت 30 تا 40 درصدی آب در حین انتقال به مزارع و باغات را از دیگر چالش های بخش کشاورزی برشمرد و گفت: به این منظور و در راستای کمک به ساماندهی و علمی کردن شیوه های انتقال آب 400 کیلومتر طرح های جدید در سطح استان اجرا خواهد شد.
وی در ادامه تهدید خاک را یکی دیگر از چالش های بخش کشاورزی برشمرد و گفت: تغییر کاربری ها از ویلاسازی تا احداث مراکز خدماتی، رفاهی و صنعتی غیرمجاز، توسعه بی حد و حساب حریم شهرها و غیره از عوامل تهدید کننده خاک و کشاورزی استان است.
موسوی با اشاره به آمار بیش از 22 هزار پرونده متشکله در این زمینه تصریح کرد: سال گذشته هزار و 600 مورد قلع و قمع ساخت و ساز غیرمجاز در استان داشتیم که بیش از 50 درصد کل قلع و قمع کشور بوده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: رکن اساسی کنترل و پیشگیری از این موارد در هر شهرستان فرمانداری ها هستند و در این زمینه تیم های ویژه ای شکل گرفته است.

وی تاکید کرد: در مقوله ارتقای وضعیت تولید تبدیل واحدهای سنتی به نیمه صنعتی و صنعتی، ارتقای فناوری تولید، استفاده از نهاده های دانش بنیان و توسعه کشت گونه های مثمر در اراضی شیب دار و بلا کشت برنامه ریزی شده است.

لینک خبر

در سال نود و دو 37 هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه های آبیاری تحت فشار مجهز شدند
در سال نود و دو 37 هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه های آبیاری تحت فشار مجهز شدند. معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی بیان داشت که در سال جاری 37 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری مجهز گردیده است. این در حالی است که در سال نود و یک 146 هزار هکتار اجرای طرح های آبیاری تحت فشار بوده و در سال نود نیز حدود 165 هزار هکتار از

50 هزار هکتار از اراضی خراسان شمالی مستعد آبیاری تحت فشار است
اجراي طرح آبياري نوين فقط در 33.5 درصد اراضي کشاورزي خراسان شمالی

5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دماوند به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شود
رئیس جهاد کشاورزی دماوند: 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دماوند به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شود

بودجه هفتاد میلیارد تومان در اردبیل برای سامانه های نوین آبیاری
از شروع زمان اجرای طرح های آبیاری مدرن تحت فشار قطره ای وبارانی در 92 تا پایان سال 95 بیش از چهار هزارو 500 هکتار از اراضی استان به صورت انفرادی ویا تعاونی وتجمیعی زیر پوشش قرار گرفته است .در سال 1396 نیز تا پایان مهر ماه صدها طرح های آبیاری مدرن در سه هزارو 500 هکتار از اراضی کشاورزی این استان در حال اجرا وتکمیل است.اعتبارات تخصیص یافته امسال برای

مشاوران مجاز سامانه های نوین آبیاری سال 1396
  وزرات جهاد كشاورزي مجری طرح سامانه های نوین آبیاری لیست شرکت های مشاور دارای صلاحیت از مجری طرح سامانه ها تاريخ تهيه گزارش : ۹ / ۷ / ۱۳۹۶     رديف نام شرکت حقیقی / حقوقی استان تاريخ اعتبار مجوز پایه تلفن آدرس ۱ حقیقی- علی اصغر باوند حقیقی آذربايجان شرقي 20