گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان زنجان:

زنجان در اجرای آبیاری تحت فشار با نرم کشوری هماهنگ است

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به استقبال بالای کشاورزان زنجانی از سیستم‌های آبیاری تحت فشار گفت: استان زنجان در این راستا با نرم کشوری هماهنگ است.

فرهاد اوجاقلو امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: اجرای طرح آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی از سال 72 در استان زنجان همزمان با کشور آغاز شده است.

وی بیان کرد: از زمان آغاز اجرای طرح آبیاری تحت فشار در استان زنجان تاکنون بیش از 34 هزار هکتار از اراضی آبی این استان زیر پوشش این نوع آبیاری قرار گرفته است.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان زنجان به مساحت اجرای آبیاری تحت فشار طی سال گذشته در زنجان اشاره و خاطرنشان کرد: طی سال گذشته حدود 3 هزار و 600 هکتار از اراضی آبی این استان زیر پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است.

 این مسئول تصریح کرد: در حال حاضر حدود 20 درصد از کل اراضی آبی استان زنجان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده است که زنجان در این زمینه با متوسط کشوری هماهنگ است.

اوجاقلو عنوان کرد: کشاورزان زنجانی از سال 82 و 83 به بعد استقبال بسیار خوبی از اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار در اراضی آبی خود کرده‌اند.

وی افزود: طی سال 83 سیستم آبیاری تحت فشار در 300 هکتار از اراضی کشاورزی استان  زنجان اجرا شده، درحالیکه این میزان در سال 90 به 10 هزار هکتار رسیده است که نشان از استقبال بالای کشاورزان این استان از اجرای آبیاری‌های نوین در سطح مزارع خود دارد.

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان زنجان متذکر شد: اجرای آبیاری تحت فشار در اراضی آبی استان زنجان طی سال‌های گذشته تا به امروز افزایش 33 برابری داشته است.

این مسئول بیان داشت: کشاورزان استان زنجان در حال حاضر از نقش تجهیز مزارع به آبیاری‌های نوین در کمیت و کیفیت محصولات و بالا بردن راندمان آبیاری به خوبی آگاه شده و استقبال خوبی از اجرای این آبیاری صورت می‌گیرد.

اوجاقلو اضافه کرد: در راستای اجرای آبیاری تحت فشار، براساس قانون بودجه 85 درصد تسهیلات بلاعوض به متقاضیان واگذار شده و 15 درصد نیز آورده شخصی متقاضی است که سقف کمک بلاعوض دولتی از محل اعتبارات سال 92 برای هر هکتار سیستم آبیاری بارانی 40 میلیون ریال و برای آبیاری قطره‌ای 56 میلیون ریال است.

وی اظهار کرد: طرح‌های اجرا شده در زمینه اجرای آبیاری تحت فشار به خوبی ترویج کننده این سیستم‌ها در بین کشاورزان بوده ولی در استان زنجان به این مسئله اکتفا نشده و کارشناسان مربوطه اقدامات ترویجی لازم را انجام می‌دهند.

لینک خبر

 آبیار چرا برخی از مدیران عزیز ما اینقدر به این آمار علاقه دارن! اگر این علم آمار نبود چی کار میکردن؟ تو مصاحبه ها چی میگفتن؟ البته منظور ما این نیست که استفاده از آمار در توضیح کارهای انجام شده ایراد دارد. و ایرادی هم به بیانات آقای اوجاغلو نمی گیریم بلکه از آمارهای ایشون به عنوان بهانه ای جهت اعتراض به برخی از مدیران سطح بالاتر مملکتی استفاده می کنیم.

 اجرای آبیاری تحت فشار در اراضی آبی استان زنجان طی سال‌های گذشته تا به امروز افزایش 33 برابری داشته است! .!  البته ما که به اطلاعات دسترسی نداریم ببینیم درسته یا اشتباه ولی چیزی که مشخصه هر آمار و اطلاعاتی باید در شرایط علمی و با در نظر گرفتن تمام جوانب بررسی بشه، مثلا همین افزایش 33 برابری، اینکه چه سالی رو به عنوان شروع در نظر گرفتن؟ آیا این آمار رو برای فعال نشون دادن استان زنجان گفتن؟ آیا در سالهای اول این زمان وامهای بلاعوض پرداخت میشد؟ اصلا لوازم و ادوات مورد نیاز در کشور تولید میشد؟ مجبور شدن کشاورزان به دلیل کاهش آبدهی چاه ها باعث این افزایش نبوده است؟ چقدر از این افزایش به دلیل خدمات و مدیریت مناسب جهاد کشاورزی استان است؟ و ...

میدونیم که در طرح های آبیاری بارانی در حال حاضر هزینه هر هکتار در حدود 8 تا 9 میلیون تومان برآورد می گردد، خوب جناب مهندس اوجاغلو حالا 4 میلیون تومان بلاعوض چطور میشود 85 درصد؟! و در آبیاری قطره ای هم هزینه هر هکتار بین 9 تا 11 میلیون تومان برآورد میشود که هرجور حساب میکنم 5 میلیون و ششصد هزار تومان وام بلا عوض میشه یه چیزایی بین 50 تا 60 درصد!!

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری