گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تسهیلات بلاعوض 4 میلیونی برای هر هکتار زمین زراعی

یک سوم زمین های کشورمان قابلیت کشاورزی دارند اما بنا به دلایلی نظیر خاک نامرغوب و نامناسب بودن توزیع آب فقط 12 درصد اراضی زیر کشت محصولات کشاورزی می رود.
بخش کشاورزی از مهمترین بخش هایی است که توجه به آن موجب رشد اقتصادی می شود و براساس جدیدترین آمار منتشر شده ، این بخش 87 درصد آب مصرفی کشور را به خود اختصاص داده است . 
کشاورزان و باغداران استان زنجان هم سالانه دو و نیم تن محصول برداشتی خود را در قالب 52 نوع محصول باغی و زراعی عرضه می کنند که بیش از نیمی از آن به استانهای همجوار و کشورهای همسایه صادر می شود.
رئیس جهادکشاورزی استان می گوید: استفاده و ترغیب کشاورزان به آبیاری قطره ای در سالهای اخیر بجای آبیاری سنتی تا حدودی به کاهش هدر رفت انرژی و تولید محصولات کمک کرده است به طوریکه زنجان اکنون جزو هشت استان اول کشور در زمینه توسعه آبیاری قطره ای محسوب می شود.
آقای نهاوندی پور می افزاید: دراین زمینه جهادکشاورزی حدود 85 درصد هزینه تجهیز اراضی به آبیاری قطره ای را پرداخت می کند و متقاضیان فقط 15 درصد هزینه را متقبل می شوند.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی زنجان هم می گوید: کاهش ضایعات کشاورزی در مراحل مختلف باید مورد بررسی قرارگیرد که دراین زمینه از یک طرف روش های نوین آبیاری مد نظر است و ازسوی دیگر تجهیزات و ادوات نوین کشاورزی باید در اولویت باشدکه خوشبختانه کشاورزان زنجانی رغبت زیادی دراین زمینه از خود نشان داده اند.
آقای اوجاقلو اضافه می کند: متوسط کشوری در آبیاری قطره ای حدود 7 میلیون مترمکعب است که این آمار در زنجان یک میلیون و 300 هزار هکتار است.
وی می گوید: امسال هم 10 هزار هکتار زمین زیرپوشش آبیاری نوین قرار می گیرد که بیش از 50 میلیارد تومان اعتبار ملی برای اجرای آن اختصاص یافته است.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی زنجان می گوید: برنامه ریزی برنامه پنجم توسعه در زنجان، اجرای این طرح در 40 هزار هکتار زمین کشاورزی است.
معاون جهادکشاورزی استان می گوید: اکنون که حدود 200 روستای استان در مرحله کم آبی یا جیره بندی آب است، اجرای چنین طرحهایی توجه به آینده کشاورزی و رونق آن در روستاست.
آقای تاراسی می افزاید: به علت اجرای آبیاری قطره ای در داخل لوله، بازده مفید 80 درصد و فقط 20 درصد با ضایعات همراه است اما در روش سنتی کشاورزان از 40 درصد آب بهره می گیرند.
مدیر آب و خاک استان می گوید: تاکنون 34 هزار هکتار از اراضی استان به شبکه آبیاری قطره ای مجهز شدندکه طبق برنامه امکان سنجی باید این رقم به 120 هزار هکتار برسد.
آقای اوجاقلو می افزاید: این درحالیست که استان 180 هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد و در سالهای آینده باید با توسعه آبیاری نوین موجب شکوفایی اقتصادی منطقه شود.
وی اضافه می کند: استفاده از این روش در هر هکتار موجب کاهش 4 هزار و 500 مترمکعب آب می شود.
به گفته کارشناسان، افزایش کیفیت و کمیت محصولات تولیدی، توزیع همزمان کود برای همه اراضی و افزایش درآمدکشاورزان از مزیت های دیگر طرح آبیاری نوین است.
مدیر آب و خاک جهاد استان می گوید: زیربنای ورود هرگونه فناوری به مزارع، آبیاری نوین است و این برنامه باید در اولویت قرار گیرد.
آقای اوجاقلو می افزاید: سال 82 زنجان فقط 80 هکتار اراضی آبیاری نوین داشت که اکنون با حمایت های دولت و اقبال خود کشاورزان این رقم در هر سال به 10 هزار هکتار رسیده است.
وی اضافه می کند: توجه کشاورزان و باغداران زنجانی به بهره گیری از این روشها موجب شده است بدون دخالت جهاد کشاورزی 7 هزار هکتار از اراضی استان که کشت جالیزی نظیر هندوانه، طالبی، لوبیا و سیب زمینی است زیر پوشش آبیاری نواری قرار گیرد.
آبیاری نواری شبیه آبیاری نوین است اما دراین روش آب در سوراخهای لوله که به صورت نوار تعبیه شده است، قرار می گیرد و به زمین ها انتقال می یابد.
آقای نهاوندی پور، رئیس جهادکشاورزی استان هم می گوید: دولت تسهیلات بلاعوض دراختیارکشاورزان قرار می دهد و دراین زمینه برای افزایش رغبت آنان برای هر هکتار زمین 4 میلیون تومان به صورت بلاعوض و در باغ ها هم برای هر هکتار آبیاری قطره ای 5 میلیون تومان دراختیار باغداران قرار می دهد.
کارشناسان معقتدند، استقبال کشاورزان ازاین روش می تواند کاهش ضایعات محصولات را فراهم و مصرف آب را در بخش پرمصرف کشور یعنی کشاورزی تا60 درصد کاهش دهد.

لینک خبر

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری