اجرای آبیاری تحت فشار در 1200 هکتار از اراضی خرم‌دره

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌دره گفت: در حال حاضر در سطحی حدود یکهزار و 200 هکتار از اراضی شهرستان خرم‌دره سیستم‌های آبیاری تحت فشار در حال اجراست.

 خبرگزاری فارس: اجرای آبیاری تحت فشار در 1200 هکتار از اراضی خرم‌دره

فریدون داودی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به آبیاری‌های نوین اظهار داشت: گسترش استفاده از آبیاری‌های نوین در بخش کشاورزی ضروری است.

وی با بیان اینکه کشاورزان شهرستان خرم دره طی سال‌های اخیر به خوبی از مزایای بهره‌گیری از آبیاری‌های نوین در بخش کشاورزی آگاه شده‌اند، تصریح کرد: کشاورزان خرم‌دره‌ای از اجرای آبیاری‌های تحت فشار در مزارع خود به خوبی استقبال می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌دره به مساحت اجرای آبیاری تحت فشار در این شهرستان اشاره و عنوان کرد: تاکنون در 600 هکتار از اراضی این منطقه آبیاری تحت فشار به اجرا درآمده است.

این مسئول به پروژه‌های در حال اجرای آبیاری تحت فشار در شهرستان خرم‌دره اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر در سطحی حدود یکهزار و 200 هکتار از اراضی این شهرستان سیستم‌های آبیاری تحت فشار در حال اجراست.

داودی اظهار کرد: همچنین یکهزار هکتار از اراضی شهرستان خرم‌دره نیز به منظور اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار طراحی شده و آماده برای آغاز عملیات اجرایی است.

وی به هزینه‌های اجرای آبیاری تحت فشار اشاره کرد و بیان داشت: در گذشته هزینه اجرای این سیستم‌ها برای هر هکتار 5 میلیون تومان بوده است که سال‌های اخیر هزینه راهاندازی آنها حدود 9 تا 12 میلیون تومان در هر هکتار برآورد می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌دره در ادامه به مزایای استفاده از آبیاری‌های نوین در بخش کشاورزی اشاره و بیان کرد: مهم‌ترین مزیت بهره‌گیری از سیستم‌های آبیاری تحت فشار صرفه‌جویی در مصرف آب است.

این مسئول با تاکید بر اینکه سطح آب‌های زیر زمینی به شدت در حال پایین رفتن است، ادامه داد: استفاده از آبیاری‌های تحت فشار روند افت سطح آب‌های زیر زمینی را کاهش می‌دهد.

داودی گفت: توسعه استفاده از آبیاری‌های تحت فشار در بین کشاورزان در آینده از بحران آب و نشت اراضی کشاورزی جلوگیری می‌کند.

 

وی متذکر شد: از طریق استفاده از آبیاری‌های تحت فشار راندمان آب از 33 درصد در روش‌های سنتی به 95 درصد در روش قطره‌ای افزایش می‌یابد.

لینک خبر

آبیار: متاسفانه باید بیان کنیم که استفاده از آبیاری تحت فشار با ساز و کار موجود هیچ گونه کاهشی در میزان برداشت از آبخوان ها را موجب نمی شود. با توجه به اینکه در حال حاضر طراحی های آبیاری تحت فشار که توسط مشاوران صورت می گیرد با استفاده از مقدار سهم آب متقاضی و بدون کاهش آن انجام می گیرد، بنابر این پس از اجرای طرح مقدار برداشت آب کشاورزان همان مقدار قبل خواهد بود با این تفاوت که میزان هدر رفت آب در مسیر کاهش یافته و این آب صرفه جویی شده یا باعث افزایش اراضی تحت کشت شده و یا به همان گیاهان قبلی آب بیشتری داده می شود.

طرح آبیاری تحت فشار در 400 هکتار از اراضی گلستان به بهره برداری رسید
طرح آبیاری تحت فشار در سطح 400 هکتار از اراضی زراعی استان گلستان عصرپنجشنبه با حضور ˈمحمود حجتیˈ وزیر جهاد کشاورزی در روستای ˈ میرزاپانگ ˈ از توابع شهرستان گالیکش به بهره برداری رسید.  

تجهیز 1355 هکتار از اراضی کشاورزی فیروزکوه به آبیاری تحت فشار
مدیر جهاد کشاورزی فیروزکوه خبر داد تجهیز 1355 هکتار از اراضی کشاورزی فیروزکوه به آبیاری تحت فشار

50 هزار هکتار از اراضی خراسان شمالی مستعد آبیاری تحت فشار است
اجراي طرح آبياري نوين فقط در 33.5 درصد اراضي کشاورزي خراسان شمالی

در سال نود و دو 37 هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه های آبیاری تحت فشار مجهز شدند
در سال نود و دو 37 هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه های آبیاری تحت فشار مجهز شدند. معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی بیان داشت که در سال جاری 37 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری مجهز گردیده است. این در حالی است که در سال نود و یک 146 هزار هکتار اجرای طرح های آبیاری تحت فشار بوده و در سال نود نیز حدود 165 هزار هکتار از

دستورالعمل برآورد قیمت دستمزد اجرای آبیاری تحت فشار در سال 93
دستورالعمل برآورد قیمت دستمزد اجرای آبیاری تحت فشار در سال 93 در آستانه آغاز پرداخت اعتبارات بلاعوض آبیاری تحت فشار در سال 93 در اکثر استان‌ها با توجه به افزایش هزینه های اجرایی طرح‌های آبیاری تحت فشار، پیمانکاران این بخش درخواست افزایش دستمزد اجرایی طرح‌ها را داشتند، این درخواست‌ها در حالیست که در حدود دو سال است که هیچگونه تغییری در هزینه های اج