گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اجرای آبیاری تحت فشار در 1200 هکتار از اراضی خرم‌دره

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌دره گفت: در حال حاضر در سطحی حدود یکهزار و 200 هکتار از اراضی شهرستان خرم‌دره سیستم‌های آبیاری تحت فشار در حال اجراست.

 خبرگزاری فارس: اجرای آبیاری تحت فشار در 1200 هکتار از اراضی خرم‌دره

فریدون داودی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به آبیاری‌های نوین اظهار داشت: گسترش استفاده از آبیاری‌های نوین در بخش کشاورزی ضروری است.

وی با بیان اینکه کشاورزان شهرستان خرم دره طی سال‌های اخیر به خوبی از مزایای بهره‌گیری از آبیاری‌های نوین در بخش کشاورزی آگاه شده‌اند، تصریح کرد: کشاورزان خرم‌دره‌ای از اجرای آبیاری‌های تحت فشار در مزارع خود به خوبی استقبال می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌دره به مساحت اجرای آبیاری تحت فشار در این شهرستان اشاره و عنوان کرد: تاکنون در 600 هکتار از اراضی این منطقه آبیاری تحت فشار به اجرا درآمده است.

این مسئول به پروژه‌های در حال اجرای آبیاری تحت فشار در شهرستان خرم‌دره اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر در سطحی حدود یکهزار و 200 هکتار از اراضی این شهرستان سیستم‌های آبیاری تحت فشار در حال اجراست.

داودی اظهار کرد: همچنین یکهزار هکتار از اراضی شهرستان خرم‌دره نیز به منظور اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار طراحی شده و آماده برای آغاز عملیات اجرایی است.

وی به هزینه‌های اجرای آبیاری تحت فشار اشاره کرد و بیان داشت: در گذشته هزینه اجرای این سیستم‌ها برای هر هکتار 5 میلیون تومان بوده است که سال‌های اخیر هزینه راهاندازی آنها حدود 9 تا 12 میلیون تومان در هر هکتار برآورد می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌دره در ادامه به مزایای استفاده از آبیاری‌های نوین در بخش کشاورزی اشاره و بیان کرد: مهم‌ترین مزیت بهره‌گیری از سیستم‌های آبیاری تحت فشار صرفه‌جویی در مصرف آب است.

این مسئول با تاکید بر اینکه سطح آب‌های زیر زمینی به شدت در حال پایین رفتن است، ادامه داد: استفاده از آبیاری‌های تحت فشار روند افت سطح آب‌های زیر زمینی را کاهش می‌دهد.

داودی گفت: توسعه استفاده از آبیاری‌های تحت فشار در بین کشاورزان در آینده از بحران آب و نشت اراضی کشاورزی جلوگیری می‌کند.

 

وی متذکر شد: از طریق استفاده از آبیاری‌های تحت فشار راندمان آب از 33 درصد در روش‌های سنتی به 95 درصد در روش قطره‌ای افزایش می‌یابد.

لینک خبر

آبیار: متاسفانه باید بیان کنیم که استفاده از آبیاری تحت فشار با ساز و کار موجود هیچ گونه کاهشی در میزان برداشت از آبخوان ها را موجب نمی شود. با توجه به اینکه در حال حاضر طراحی های آبیاری تحت فشار که توسط مشاوران صورت می گیرد با استفاده از مقدار سهم آب متقاضی و بدون کاهش آن انجام می گیرد، بنابر این پس از اجرای طرح مقدار برداشت آب کشاورزان همان مقدار قبل خواهد بود با این تفاوت که میزان هدر رفت آب در مسیر کاهش یافته و این آب صرفه جویی شده یا باعث افزایش اراضی تحت کشت شده و یا به همان گیاهان قبلی آب بیشتری داده می شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری