گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آبیاری مکانیزه زمین های کشاورزی،مصرف آب را تا 90 درصد کاهش می دهد

همدان- مدیر اداره جهاد کشاورزی تویسرکان گفت: استفاده از آبیاری مکانیزه در بخش های کشاورزی و باغی تا 90 درصد مصرف آب را کاهش می دهد.

علی محمد خاکساریˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر بیش از چهار هزار هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان از آبیاری مکانیزه و تحت فشار بهره می برند.

وی ادامه داد: در شهرستان تویسرکان تاکنون 55 کیلومتر خط انتقال آب از طریق لوله گذاری اجرا شده است که در طول این 55 کیلومتر لوله گذاری، مشکل آبرسانی به حدود یک هزار هکتار از باغات شهرستان حل شده است.

مدیر جهاد کشاورزی تویسرکان با اشاره به اجرای آبیاری تحت فشاردر بیش از 95 درصد اراضی کشاورزی شهرستان تویسرکان که قابلیت اجرای آبیاری تحت فشار را دارند، افزود: حجم آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورزی این شهرستان بیش از چهار هزار هکتار است که باید به این میزان در سال های آینده افزوده شود.

خاکساری اضافه کرد: راندمان آبرسانی به زمین های کشاورزی در این بخش نسبت به دوره انتقال آب به صورت سنتی در حدود 90 درصد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر با10 درصد از آب موجود کشاورزی در آبیاری سنتی می توان مقدار اراضی برابر را با استفاده از آبرسانی مکانیزه آبیاری کرد.

وی با اشاره به کاهش بارندگی در سال های اخیر و لزوم برنامه ریزی به منظور صرفه جویی در مصرف آب عنوان کرد: بی توجهی به روش های نوین آبیاری و اتکا به شیوه سنتی به ویژه در زمان خشکسالی به کشاورزان آسیب های جدی وارد می کند.

خاکساری تاکید کرد: کاهش هزینه نیروی کارگری در مقایسه با روشهای آبیاری سطحی، امکان آبیاری در اراضی کم عمق، افزایش راندمان آبیاری در مقایسه با روش های سنتی، امکان آبیاری در انواع خاک ها، اراضی شیبدار و در اغلب شرایط آب و هوایی از مهمترین مزایای آبیاری تحت فشار محسوب می شوند.

در شهرستان تویسرکان افزون بر 53 هکتار زمین کشاورزی و باغی وجود دارد که هشت هزار و 500 هکتار آن سطح زیر کشت باغات است و بیش از 13 هزار خانوار در این شهرستان بهره بردار بخش کشاورزی هستند.

لینک خبر

آبیار: بهتر بود آقای خاکساری بیان می‌فرمودند که این افزایش 90 درصدی راندمان آبیاری چطور حاصل شده است! آنچه که مشخص است این است که در آبیاری تحت فشار راندمان چیزی بین 90 تا 95 درصد است، بنابر این راندمان آبیاری سنتی در شهرستان تویسرکان بین 0 تا 5 درصد خواهد بود!! احتمالا منظور ایشان این بوده است که راندمان به 90 درصد افزایش یافته است که البته در جمله بعدی این احتمال ما را نقض کرده اند. (به عنوان تیتر هم هست این جمله!)

در هر صورت اشتباه دیگری که اکثر کشاورزان ما به آن توجه نمی کنند این است که معمولا با انجام آبیاری تحت فشار مقدار مصرف آب در اراضی کاهش نخواهد یافت، به این دلیل که معمولا در آبیاری سنتی کشاورزان به صورت تجربی باغات خود را آبیاری می کردند که این مقدار آبیاری معمولا کمنتر از میزان آب مورد نیاز گیاه است که به صورت علمی محاسبه می گردد، در صورتی که در انجام آبیاری تحت فشار نیاز آبی گیاهان به این شیوه محاسبه گردیده که بیشتر از آبی است که در حال حاضر کشاورز به گیاه می دهد، بنابر این این افزایش مقدار آبی که در آبیاری تحت فشار به گیاه داده می شود معادل همان کاهش هدر رفت آب در مسیر و همچنین در اثر تبخیر (آبیاری قطره ای) است، نتیجه این است که با انجام آبیاری های نوین معمولا کاهشی در مصرف آب اراضی سنتی و یا افزایش میزان اراضی زیر کشت روی نخواهد داد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری