رئیس جهاد کشاورزی دماوند: 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دماوند به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از دماوند، محمد ترکیان عصر امروز در گردهمایی دست‌اندرکاران بخش کشاورزی دماوند که با حضور شماری از مسئولان و کارشناسان بخش کشاورزی در این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: استفاده از روش‌های نوین برای آب‌رسانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود: شهرستان دماوند با توجه به وضعیت خاص و موقعیت جغرافیایی که دارد، حدود 17 هزار و 500 هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که 6 هزار و 800 هکتار به صورت زراعت دیمی است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند عنوان کرد: دماوند با تولید 350 هزار تن محصولات باغی، 50 هزار تن محصولات زراعی، 800 تن قارچ، 900 تن محصولات پروتئینی و 300 هزار تن سیب رتبه نخست کشاورزی را در استان تهران در اختیار دارد.

ترکیان با بیان اینکه دماوند یکی از قطب‌های کشاورزی استان تهران محسوب می‌شود، گفت: در 30 سال آینده، احتیاج به مواد غذایی 60 درصد افزایش پیدا می‌کند و با توجه به افزایش جمعیت، آب در کشور ‌سالانه 400 میلیارد متر مکعب نزول پیدا می‌کند که از این رقم، 294 میلیارد مترمکعب خارج می‌شود و تنها 116 میلیارد باقی می‌ماند.

وی تصریح کرد: لازم است تا در جهت توسعه بخش کشاورزی و پایدار نگه‌ داشتن همین ظرفیتی که وجود دارد، از روش‌های جدید آبیاری استفاده کنیم تا بتوانیم با مقدار آبی که در اختیار داریم، حداکثر بهره‌وری و تولید را داشته باشیم.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند با اشاره به کنترل آب در دماوند اظهار داشت: تاکنون 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به خصوص باغ‌ها دارای سامانه آبیاری قطره‌ای شده است که در این زمینه، توانستیم 6 میلیون و 592 هزار متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم.

ترکیان با بیان اینکه برای جلوگیری از هدررفت آب در مسیر‌های حرکت و پوشش انهار، 180 کیلومتر لوله‌گذاری صورت گرفته، گفت: در این زمینه نیز 4 میلیارد و 19 هزار متر مکعب صرفه‌جویی شده است.

آبیار: البته زحمات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دماوند قابل تقدیر است، ولی بیان این نکته نیز خالی از لطف نیست که این مقدار متر مکعب از آبی که صرفه جویی گردیده است، آیا در جهت کاهش مصرف آب بوده و یا همان مقدار نیز توسط همان حقابه بران در همان اراضی مصرف گردیده!

به عبارت دیگر با صرفه جویی در مصرف آب به وسیله انتقال با لوله و آبیاری تحت فشار، معمولا در برداشت از منابع آبی به دلیل سهم مشخص حقابه بران، تغییری رخ نمیدهد و مقدار مصرف کلی آب ثابت می ماند.

 

 

50 هزار هکتار از اراضی خراسان شمالی مستعد آبیاری تحت فشار است
اجراي طرح آبياري نوين فقط در 33.5 درصد اراضي کشاورزي خراسان شمالی

در سال نود و دو 37 هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه های آبیاری تحت فشار مجهز شدند
در سال نود و دو 37 هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه های آبیاری تحت فشار مجهز شدند. معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی بیان داشت که در سال جاری 37 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری مجهز گردیده است. این در حالی است که در سال نود و یک 146 هزار هکتار اجرای طرح های آبیاری تحت فشار بوده و در سال نود نیز حدود 165 هزار هکتار از

10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان تهران به سامانه آبیاری نوین تجهیز می شود
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از برنامه ریزی برای تجهیز10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به سامانه و شیوه های نوین آبیاری در سال جاری خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، سید محمد موسوی در فیروزکوه افزود: اجرای این طرح در سفر اخیر رییس جمهوری به غرب استان تهران در دستور کار قرار گرفت.

طرح آبیاری تحت فشار در 400 هکتار از اراضی گلستان به بهره برداری رسید
طرح آبیاری تحت فشار در سطح 400 هکتار از اراضی زراعی استان گلستان عصرپنجشنبه با حضور ˈمحمود حجتیˈ وزیر جهاد کشاورزی در روستای ˈ میرزاپانگ ˈ از توابع شهرستان گالیکش به بهره برداری رسید.  

تجهیز 1355 هکتار از اراضی کشاورزی فیروزکوه به آبیاری تحت فشار
مدیر جهاد کشاورزی فیروزکوه خبر داد تجهیز 1355 هکتار از اراضی کشاورزی فیروزکوه به آبیاری تحت فشار