تصویب پرداخت تسهیلات بلاعوض آبیاری تحت فشار در سال 93

به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نمایندگان در نشت علنی دوشنبه 14 بهمن بند الف تبصره 11 لایحه بودجه سال 93 شامل پرداخت 85 درصد هزینه طرحهای آبیاری تحت فشار به صورت بلاعوض را تصویب نمودند.

با توجه به این بند دستگاههای اجرایی ملی و استانی از محل اعتبارهای طرح های تملک دارایی های سرمایه ای مربوط به برنامه های 40152 و 40201 اعتبارات مورد نیاز طرح های روشهای نوین آبیاری را پرداخت مینمایند.

مانند سالهای گذشته 85 درصد از هزینه ها بعنوان سهم دولت به صورت بلاعوض پرداخت خواهد گردید و 15 درصد از هزینه طرح ها به عنوان سهم کشاورزان در نظر گرفته خواهد شد

البته لازم به ذکر است که با توجه به اینکه در سالهای گذشته و به خصوص سال 91 و 92 با افزایش قیمت ها این 85 درصد فقط به عنوان نامی برای این تسهیلات استفاده می گردید ولی با توجه به طراحی های صورت گرفته فقط چیزی در حذوذ 50 درصد از طرح ها را پوشش می داد. بنابر این امیدواریم با تصویب این اعتبارات و پرداخت آنها وزرات محترم جهاد کشاورزی نیز در برخی اشکالات این قبیل طرح ها بازبینی صورت داده و موجبات رضایت کشاورزان عزیر را فراهم آورد، شاید بتوان از مهمترین مسایل و مشکلات طرح های آبیاری تحت فشار در سالهای قبل به پیچیدگی و طولانی بودن مراحل دریافت تسهیلات اشاره نمود که کشاورزان می بایست در مسیری ما بین ادارات آب منطقه ای، منابع طبیعی، مدیریتهای جهاد کشاورزی شهرستان، سازمانهای جهاد کشاورزی استان، انجمن های صنفی، بانک کشاورزی، شرکتهای مشاور و پیمانکار و ادارات برق شهرستان در رفت و آمد بوده و به غالب این مراکز مبلغی را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم پرداخت نماید. که این مسئله به خصوص در طرح های کوچک زیر 5 هکتار بسیار سخت بوده و موجبات نارضایتی کشاورزان را فراهم آورده است.

شاید بتوان با حذف بسیاری از این مراحل از جمله انجمن های صنفی، شرکتهای مشاور و پیمانکار برای طرح های کوچک با توجه با غیراجرایی بودن طراحی های صورت گرفته در اکثر این طرح ها و عدم انطباق طرح اجرا شده و مطلوب کشاورز با طراحی صورت گرفته با یک بار حضور طراح در مزرعه و پرداخت تسهیلات مانند طرحهای توسعه و سایر وامها قدری از این مشکلات کاست.

 

دستورالعمل برآورد قیمت دستمزد اجرای آبیاری تحت فشار در سال 93
دستورالعمل برآورد قیمت دستمزد اجرای آبیاری تحت فشار در سال 93 در آستانه آغاز پرداخت اعتبارات بلاعوض آبیاری تحت فشار در سال 93 در اکثر استان‌ها با توجه به افزایش هزینه های اجرایی طرح‌های آبیاری تحت فشار، پیمانکاران این بخش درخواست افزایش دستمزد اجرایی طرح‌ها را داشتند، این درخواست‌ها در حالیست که در حدود دو سال است که هیچگونه تغییری در هزینه های اج

آمار دقیق پروژه های بزرگ آبیاری تحت فشار در ایران در سال ۱۳۹۶
300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی تا تیرماه 97 به سامانه های نوین آبیاری تجهیز می شود. امسال برای اجرای 250 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی برنامه ریزی شده که تاکنون 87 هزار هکتار آن انجام شده و 151 هزار هکتار آن در حال اجراست. تا پایان تیرماه سال 97 انتهای سال مالی- در مجموع 300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز

طرح آبیاری تحت فشار در 400 هکتار از اراضی گلستان به بهره برداری رسید
طرح آبیاری تحت فشار در سطح 400 هکتار از اراضی زراعی استان گلستان عصرپنجشنبه با حضور ˈمحمود حجتیˈ وزیر جهاد کشاورزی در روستای ˈ میرزاپانگ ˈ از توابع شهرستان گالیکش به بهره برداری رسید.  

اجرای آبیاری تحت فشار در 1200 هکتار از اراضی خرم‌دره
اجرای آبیاری تحت فشار در 1200 هکتار از اراضی خرم‌دره مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌دره گفت: در حال حاضر در سطحی حدود یک‎هزار و 200 هکتار از اراضی شهرستان خرم‌دره سیستم‌های آبیاری تحت فشار در حال اجراست.

ابلاغ فهرست بهای پایه آبیاری تحت فشار سال 93
فهرست بهای پایه آبیاری تحت فشار سال 93 ابلاغ گردید...