گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تصویب پرداخت تسهیلات بلاعوض آبیاری تحت فشار در سال 93

به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی نمایندگان در نشت علنی دوشنبه 14 بهمن بند الف تبصره 11 لایحه بودجه سال 93 شامل پرداخت 85 درصد هزینه طرحهای آبیاری تحت فشار به صورت بلاعوض را تصویب نمودند.

با توجه به این بند دستگاههای اجرایی ملی و استانی از محل اعتبارهای طرح های تملک دارایی های سرمایه ای مربوط به برنامه های 40152 و 40201 اعتبارات مورد نیاز طرح های روشهای نوین آبیاری را پرداخت مینمایند.

مانند سالهای گذشته 85 درصد از هزینه ها بعنوان سهم دولت به صورت بلاعوض پرداخت خواهد گردید و 15 درصد از هزینه طرح ها به عنوان سهم کشاورزان در نظر گرفته خواهد شد

البته لازم به ذکر است که با توجه به اینکه در سالهای گذشته و به خصوص سال 91 و 92 با افزایش قیمت ها این 85 درصد فقط به عنوان نامی برای این تسهیلات استفاده می گردید ولی با توجه به طراحی های صورت گرفته فقط چیزی در حذوذ 50 درصد از طرح ها را پوشش می داد. بنابر این امیدواریم با تصویب این اعتبارات و پرداخت آنها وزرات محترم جهاد کشاورزی نیز در برخی اشکالات این قبیل طرح ها بازبینی صورت داده و موجبات رضایت کشاورزان عزیر را فراهم آورد، شاید بتوان از مهمترین مسایل و مشکلات طرح های آبیاری تحت فشار در سالهای قبل به پیچیدگی و طولانی بودن مراحل دریافت تسهیلات اشاره نمود که کشاورزان می بایست در مسیری ما بین ادارات آب منطقه ای، منابع طبیعی، مدیریتهای جهاد کشاورزی شهرستان، سازمانهای جهاد کشاورزی استان، انجمن های صنفی، بانک کشاورزی، شرکتهای مشاور و پیمانکار و ادارات برق شهرستان در رفت و آمد بوده و به غالب این مراکز مبلغی را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم پرداخت نماید. که این مسئله به خصوص در طرح های کوچک زیر 5 هکتار بسیار سخت بوده و موجبات نارضایتی کشاورزان را فراهم آورده است.

شاید بتوان با حذف بسیاری از این مراحل از جمله انجمن های صنفی، شرکتهای مشاور و پیمانکار برای طرح های کوچک با توجه با غیراجرایی بودن طراحی های صورت گرفته در اکثر این طرح ها و عدم انطباق طرح اجرا شده و مطلوب کشاورز با طراحی صورت گرفته با یک بار حضور طراح در مزرعه و پرداخت تسهیلات مانند طرحهای توسعه و سایر وامها قدری از این مشکلات کاست.

 

دیدگاه‌ها   

+3 #1 darya 1392-12-24 11:40
حضور مشاور و حتی شرکت های ناظر در طرح های آبیاری تحت فشار افزون شدن بار مشکلات است و در گاهی موارد جز موجب بار سنگین تر بر دوش کشاورز و پیمانکار نیست زیرا کمک چندانی به پیشرفت کار نمی کند و همراه با دستور کارهای غیر کاربردی و افزودن بار مالی که بیشتر با یک کارشناس بی تجربه انجام می شود است. این سیستم کار نیاز به یک کارشناس با تجربه کارکردی مفید 3 تا 5 سال و بیشینه سطح زیر نظارت 500 هکتار می باشد.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری