گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

رطوبت خاک

وقتی که خاک شما به اندازه کافی زهکشی نداشته باشد چه کاری باید انجام دهید
گیاهانی که محیط خیلی مرطوب را دوست ندارند اینرا به شما اطلاع خواهند داد. برگ های آنها اغلب زرد می شوند و کل گیاه ممکن است شروع به از حال رفتن کند. رطوبت بیش از حد همچنین می تواند بيمارى زا های قارچی را جذب کند که به نوبه خود سبب تخریب گیاهان می شوند.
اگر شما در حال پرورش گیاهان زیر سقف هستید و همه گیاهان را خودتان آبیاری می کنید، ابتدا مقدار آب را به نصف کاهش دهید و سپس به دقت بررسی کنید تا ببینید که آیا خاک به اندازه کافی زه كشي می شود یا نه و آبیاری را مطابق با آن تنظیم کنید. اگر در حال پرورش در فضای خارج هستید و نمی توانید میزان آب گیاهان را کنترل کنید ، عوامل دیگری وجود دارند (به عنوان مثال، هوادهی خاک) که می توانید آنها را تغییر دهید.
اگر در گلدان پرورش می دهید، چاره کار نسبتا آسان است. ابتدا شناسایی کنید که آیا سوراخهای زهکشی مناسب در پایین گلدان وجود دارد یا نه و اگر نه، یک دريل را بردارید و خودتان سوراخهایی را اضافه کنید.
شما می توانید گیاهان و خاک را از گلدان در بیاورید و سنگ، آجر، قطعه های سرامیک شکسته یا هر چیز دیگری را که فضای پایین گلدان را می پوشانند اضافه کنید و اجازه دهید آب از آن عبور کند. سپس در صورت امکان، خاکتان را با یک خاک متخلخل جایگزین کنید یا پرلیت به مخلوط اضافه کنید.
اگر در خاک پرورش می دهید، چاره کار آسان نیست. در صورت امکان، با یک بیل، تیلر یا آیراتور (دستگاه هوادهی خاک) در اطراف گیاهان هوا دهی کنید. مراقب باشید که ریشه ها را از بين نبرید.
راه حل های دیگر شامل راه اندازی دوباره و ساخت بستر های باغی که بهتر تخلیه میشوند و یا حفر گودال زهکشی با سنگريزه و لوله زهکشی در امتداد بستر های باغ شما است.
وقتی خاک شما بیش از حد زهکشی می کند چه کاری باید انجام دهید
این وضعیت مطلوب تر از نداشتن زهکشی کافی است؛ اضافه کردن آب همیشه آسانتر از دفع آن است. اساسا راه مبارزه با زهکشی زیاد، برعکس نداشتن زهکشی کافی است.
برای گیاهان گلدانی، ببینید که آیا بیش از حد محل های زهکشی وجود دارد یا نه و اگر آب خیلی سریع خالی می شود برخی از آنها را پر کنید.
اگر مشکل به نظر می رسد محیط کشت باشد، شما می توانید برخی از اصلاحگر ها مانند ورمیکولیت، پیت ماس، کوکوپیت (ليف نارگيل) یا هر ماده آلی که رطوبت را جذب می کند و باعث می شود که ریشه گیاه رطوبت خود را طولانی تر حفظ کند بیفزایید.
برای گیاهان پرورش یافته در باغ یا مزرعه، راه حل اگر اضافه کردن آبیاری اضافی نباشد، در چگونگی کاشتن آنها است. در مقابل بسترهای کشت، بسترهای نم کش دارای رس ممکن است راه حل باشند. درست مانند محیط های گلدانی، ترکیب اصلاحگر های نگهداری کننده رطوبت می تواند یک راه حل باشد. شما می توانید این کار را بین گیاهان یا به طریقی انجام دهید که مزاحم سیستم های ریشه ای نشوید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری

تلفن مشاوره آبیاری قطره ای

09116811951

مهندس کلانتریان

فروشگاه نظام

مشاوره رایگان