گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی


   تعمیر و تمیز کردن سیستم های آبیاری قطره ای در پایان فصل

سیستم های آبیاری قطره ای بخشی ضروری از هر گونه امکانات گلخانه ای مدرن هستند. ساده ترین سیستم آبیاری قطره ای شامل تنظيم كننده فشار، فیلتر، لوله و نازل می باشد. این سیستم یک توزیع کنترل شده و یکنواخت آب و مواد مغذی بین گیاهان در راستاى خط آبیاری را فراهم می کند. با این حال، نازل ها مستعد بند آمدن ناشی از رسوبات کربنات کلسیم، جلبک ها یا باکتری ها هستند، بنابراین خطوط آبیاری نیاز به تعمیر و نگهداری برای خدمات بهتر و طولانی دارند.

فیلتر سیستم قطره ای هر روز باید بررسی شود و در صورت لزوم پاک شود. فیلترهای دیسکی و توری در بازار موجود هستند. اولویت باید به فیلترهای دیسکی داده شود، زیرا آنها در برابر بند آمدن مقاوم تر هستند و از طریق شستشو به راحتی تمیز می شوند. نشت خطوط لوله را نیز بررسی کنید.


pH بالاتر از 6.0 و EC بالا می تواند منجر به رسوب نمک های کلسیم و منیزیم شود که موجب بند آمدن نازل ها خواهد شد. حتی زمانی که اقدامات احتیاطی انجام می شود، رسوبات ممکن است تا پایان فصل ایجاد شوند. نازل های نیمه بند آمده ممکن است هنوز محلول تغذیه ای را انتقال دهند، اما آنها مواد مغذی را به طور نابرابر در میان گیاهان پخش می کنند. بنابراين، خطوط آبرسانی بايد در پايان هر فصل با اسيد شسته شوند تا رسوبات حذف شوند.

اسید نیتریک کارآمدترین حلال است اگرچه می توان از اسید سولفوریک و فسفریک نیز استفاده کرد. شستشوی خطوط لوله برای یک ساعت با محلول با 4.5 pH معمولا به اندازه کافی مؤثر است. با این حال، اگر یک رسوب سخت ایجاد شده باشد، می توانید برای یک شب محلول را در لوله نگه دارید و سپس خطوط لوله را با آب بشویید. به جای آن که در پایان فصل بطور طاقت فرسا رسوبات را از بین ببرید، از طریق اقدامات پیشگیرانه از ایجاد رسوب پیشگیری کنید.

حذف رسوبات معدنی نسبتا آسانتر از لجن آلی تشکیل شده توسط باکتری ها و جلبک ها است. اقدام پیشگیرانه می تواند تزریق کلر یا عوامل کنترل باکتری تجاری باشد. از 2 پی پی ام (قسمت در میلیون) کلر روزانه برای آبشور كردن در پایان دوره آبیاری و 30 پی پی ام در صورتی که لجن مشکل ساز شده باشد استفاده کنید.

اگر بسیاری از جلبکها و باکتری ها در خط لوله از پیش رشد کرده باشند، پس از آن که لجن ها شروع به کنده شدن می کنند و همراه جريان آب می روند، نازل ها ممکن است بدتر بند آیند. بنابراین بسیار مهم است که پیش از آبیاری دوباره، خطوط لوله را به طور گسترده بشویید. شیر های اتوماتیک که چندین لیتر محلول را در پایان هر دوره آبیاری روان میکنند گران نیستند و می توانند در ته هر خط لوله نصب شوند. این شستشو باعث می شود تا در ته خطوط لوله قطره ای از تشکیل ذرات یا لجن جلوگیری شود. برای از بین بردن تمام ریزجانوران در سیستم آبیاری خود، در پایان دوره رشد، اسید سولفوریک pH 5 را با یک افشانك و 50 پی پی ام کلر را با یک افشانك دیگر در ته لوله تزریق کنید، برای یک شب محلول را در لوله نگه دارید و صبح روز بعد آن را آبشویی کنید.
احتیاط: هنگام کار با اسیدها اطمینان حاصل کنید که از دستکش و لباس مناسب استفاده میکنید. همیشه آب را به اسید اضافه کنید، نه برعکس.

تعمیر و تمیز کردن سیستم های آبیاری قطره ای در پایان فصل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری

تلفن مشاوره آبیاری قطره ای

09116811951

مهندس کلانتریان

فروشگاه نظام

مشاوره رایگان