گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

 

4 چیز که بر زه كشي خاک اثر می گذارند

گیاهان به آب نیاز دارند. این یک جمله ساده است و اگر گیاهان باندازه ای که نیاز نداشتند آب دریافت نمیکردند، نمی توانستند به شکل طیف وسیعی از گیاهانی که امروزه وجود دارند تکامل یافته باشند.
به غیر از انتخاب گیاه ها بر اساس نیازهای رطوبت و زیستگاه های بومی، عوامل متعددی وجود دارند که می توانند کنترل شوند، اما ابتدا اجازه دهید به آنچه که در زهکشی نقش دارند نگاه کنیم.


نوع خاک
احتمالا مهمترین ویژگی خاک و توانایی آن برای زهکشی یا حفظ رطوبت، همان چیزی است که خاک از آن تشکیل شده است. خاکهایی که در سرتاسر جهان قرار دارند، شامل مقادیر مختلف سنگ یا شن، ماسه، سیلت و رس هستند.
به طور کلی، عوامل دیگری نیز بر زهکشی تاثیر می گذارند که برخی از آنها در زیر توضیح داده شده اند. خاک هایی که محتوای سنگریزه زیادی دارند سریع تر از خاک های ماسه ای، و خاک های ماسه ای سریع تر از خاك های سیلتی و خاك های سیلتی سریع تر از خاک های رسی تخلیه می شوند.
این که یک خاک صرفا از یک نوع باشد نادر است؛ تقریبا تمام خاک ها ترکیبی از انواع فوق هستند و غلظت های بالاتر یا پایین تری از مواد جداگانه دارند. دانستن نوع خاک شما اولین گام در دانستن میزان زهکشی در موقعیت خاص شما است.

مواد آلی
خاك همچنین مکان تمام انواع جانداران و مواد مغذی می باشد، مگر این که خاك شما استریل باشد. خاک های سالم مواد آلی دارند که بعضی اوقات هوموس نامیده می شوند. هوموس از گیاهان و مواد حیوانی در حال پوسیدن مشتق شده است و مواد مغذی موجود را به خاک اضافه می کند.
منشا و مقدار مواد آلی در خاک نیز بر روی زهکشی تاثیر می گذارد. اگر ماده آلی از ریشه های متراکم تشکیل شده باشد، خاک به خوبی زهکشی نمی شود. اگر ماده آلی ناشی از برگ ها و حشرات در حال پوسیدن باشد، نباید بر روی زهکش آب تاثیر منفی بگذارد. با این حال، بیش از حد هر چیزی زیان آور است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری

تلفن مشاوره آبیاری قطره ای

09116811951

مهندس کلانتریان

فروشگاه نظام

مشاوره رایگان