گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

نکاتی برای نگهداری سیستم های آبیاری قطره ای - بخش دوم

نازلها
یکی از مهمترین اجزای سیستم شما، نازل ها هستند که در آنجا آب به گیاهان شما رسانده می شود. به علت چیزهایی که در خط لوله شما روان می شوند، نازل های شما می توانند مسدود شوند. حتی یک بند آمدگی جزئی می تواند باعث شود که گیاهان شما مقدار زیادی از مواد مغذی و آبی را که نیاز دارند دریافت نکنند.
نمکهای منیزیم و کلسیم اغلب عامل بند آمدگی هستند. شما باید به بهترین شیوه نازل ها را آبشویى کنید، اما نازل ها ممکن است نیاز به تمیز کردن عمیق تر داشته باشند. خيساندن آنها برای مدت چند ساعت یا یک شب در محلول سرکه و آب راه خوبی برای پاک کردن آنها است. این ممکن است کاری باشد که باید در پایان هر سال انجام دهید.
فیلتر
بخش بعدی که باید بازرسی کنید، فیلتر شماست. فیلترهای توری و فیلترهای دیسکی هر دو باید به صورت دوره ای بررسی و تمیز شوند. فیلترهای توری به راحتی مسدود می شوند و گاهی اوقات تمیز کردن آنها دشوار است. در مقایسه، فیلترهای دیسکی، بهتر آب را فیلتر میکنند و شستشوی آنها آسانتر است علاوه بر اینکه سخت تر دچار بند آمدگی می شوند.
تمیز کردن عمقی
در پایان فصل رشد، شما باید سیستم خود را تمیز کنید. شما می توانید خطوط لوله را با محلول اسید فسفریک، سولفوریک یا اسید نیتریک بشویید. خطوط باید حدود یک ساعت با استفاده از اسید مورد نظر شما شستشو شوند. اگر شما در سیستم خود بند آمدگی داشته باشید این شستشو ممکن است طول بکشد.
خیساندن شبانه ممکن است برای یک بند آمدگی شدید ضروری باشد. پس از اینکه خطوط لوله ها را با اسید شستشو دادید، برای حذف اسید از سیستم آبیاری قطره ای خود، باید با استفاده از آب لوله ها را شستشو دهید.
به یاد داشته باشید که هنگام کار با هر گونه اسید احتیاط کنید. از تجهیزات ایمنی مناسب برای محافظت از پوست و صورت خود استفاده کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که آب را در اسید نریزید، زیرا این می تواند باعث شود اسید از ظرف به خارج پاشيده شود. در عوض، اسید را به آب اضافه کنید.
سیستم آبیاری قطره ای از شما و گیاهان شما مراقبت می کند، بنابراین تنها در صورتی مفید واقع میشود که در طول فصل رشد از آن مراقبت کنید. این مساله را دستکم نگیرید که سیستم باید بخوبی کار کند. اگر یک مشکل کوچک را در هنگام بازرسی بصری و نگهداری خود در طول سال پیدا کنید بهتر از این است که آن را نادیده بگیرید تا زمانیکه یک مشکل بزرگ پدید آید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری

تلفن مشاوره آبیاری قطره ای

09116811951

مهندس کلانتریان

فروشگاه نظام

مشاوره رایگان