گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

موضوع: آبياري ميكرو در زراعتهاي سبزي، صيفي و گياهان

تالیف  : حسین دهقانی سانیج    

چکیده: خرد آبیاری و یا آبیاری موضعی که ما بنام آبیاری قطره ای می شناسیم از جمله روشهایی است که در سالهای اخیر جایگاه ویژه ای را در کشاورزی پیدا کرده است. در این روش آب فقط در اختیار گیاه قرار گرفته و از آبیاری بخشی از زمین که فاقد گیاه است خودداری می گردد.

در هر آبیاری بسته به چگونگی کمی و کیفی آب، نوع محصول، نوع خاک، پستی و بلندی زمین و وضعیت آب و هوا از انواع سیستم ها بکار گرفته می شود که هر کدام دراری خصوصیات ویژه ای می باشند. این روش ها دارای وجوه مشترک و قانونمندیهایی هستند که در طرح خرد آبیاری  بایستی بکار برده شود.تمام این روشها نوعی آبیاری با حجم کم بوده و مواردی مانند تعیین نیازهای آبی گیاه محاسبه ظرفیت سیستم، صافیها، طراحی لوله های اصلی و فرعی، انتخاب نوع سیستم و مسایل و مشکلات مربوط به آنها از جمله وجوه مشترک آنها می باشد. عوامل مختلفی که در روند توسعه سیستم آبیاری میکرو (قطره ایدر سایر کشورهای جهان وجود داشته است که با توجه به شرایط کشور میتواند زمینه این روند را در کشور ما نیز فراهم آورد. این عوامل عبارتند از، بالا بودن دستمزد کارگری، گران شدن قیمت  آب، کمبود آب، شور شدن منابع آبی موجود، عدم امکان استفاده از سایر روشهای آبیاری در توپوگرافی ها، امکان کاربرد توام کود و سم با آب و مناسب بودن سیستم زراعت گلخانه ها.

در این بررسی کاربرد روش آبیاری میکرو (قطره ای) بر روی زراعت ها سبزی و صیفی و گیاهان زراعی ردیفی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پسورد فايل فشرده : www.abyar.org ( پسورد را تايپ کنيد )

 

دیدگاه‌ها   

0 #2 آبیار 1392-11-17 07:22
به نقل از sahra:
سلام .
لینک این مقاله از خود سایت غیر فعال است . لطفا رسیدگی کنید .
با تشکر


با تشکر فراوان لینک اصلاح شد.
نقل قول کردن
0 #1 sahra 1392-09-24 15:58
سلام .
لینک این مقاله از خود سایت غیر فعال است . لطفا رسیدگی کنید .
با تشکر
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری