گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

موضوع: آشنایی با روش‌ها و تجهیزات اتوماسیون سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار

تالیف  : ناصر ولی زاده و سحر ملک زاده

چکیده: نخستین تلاش در ابداع آبیاری تحت فشار، استفاده از لوله های فلزی منفذدار بود که آب به صورت فواره ای از آن خارج می شد. در دهه 1920 اولین نمونه آبپاش توسط یک کشاورز در کارگاه ساده آهنگری او ساخته شد. سپس در دهه 1930 تفکر آبیاری قطره ای قوت گرفت و نمونه های اولیه آن در دهه 1940 اجرا شد.

روشهای آبیاری بارانی کلاسیک (بدون استفاده از نیروی محرکه برای جابجایی) تاکنون روند تکاملی خود را طی می کند، ضمن آنکه از دهه 1970 سیستم های مکانیزه آبیاری بارانی مجهزتر شده و روی این نوع روشها ساخت تجهیزات اضافی جهت کاهش نیروی انسانی و نیل به اتوماسیون سریعتر بوده است. از دهه 1980 نیز روشهای قطره ای تکامل یافته و تا کنون انواع توزیع کننده ها نظیر قطره چکانها، میکروجت ها، اسپریرها، نوارها، بابلرها و ... تولید شده اند.  

با محدود شدن منابع آب اراضی فاریاب و افزایش حقوق کارگران و قوانین سخت کارگری در کشورهای صنعتی، اندیشه اتوماسیون در روشهای آبیاری تحت فشار جان گرفت. بدین ترتیب علاوه بر ساده سازی و کاهش نیروی کارگری، مصرف آب، انرژی، هزینه های بهره برداری و نگهداری صرفه جویی شده و متعاقب آن استهلاک تجهیزات نیز کاهش یافت. اتوماسیون آبیاری تحت فشار می تواند در سطح کوچک و اراضی وسیع عملی شود. بدلیل عبور آب از شبکه لوله ها و استفاده از پمپ، سازگاری آبیاری تحت فشار به اتوماسیون در مقایسه با روشهای آبیاری سطحی بیشتر است. اتوماسیون بنابر تقاضای کاربرد، دامنه وسیع دارد...

واژه های کلیدی: اتوماسیون، آبیاری تحت فشار، بهینه سازی

فهرست مطالب:

مقدمه

گستره اتوماسیون در روش های آبیاری تحت فشار

هدف از اتوماسیون در روش های آبیاری تحت فشار

تجهیزات اتوماسیون در روش های آبیاری تحت فشار

امکان اتوماسیون در روش های آبیاری بارانی

امکان خودکار نمودن روشهای آبیاری قطره ای و میکرو

تجهیزات کنترل مرکزی رایانه ای

 منابع

پسورد فايل فشرده : www.abyar.org ( پسورد را تايپ کنيد )

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری