آبیاری مشکل‌ترین قسمت پرورش گیاه آپارتمانی هست. گیاه مثل انسان برای زندگی به آب نیاز دارد. آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی باعث می‌شود که مواد غذایی به برگ منتقل بشه که این مواد غذایی برای رشد گیاه آپارتمانی خیلی مفید است. خیلی از گلهای آپارتمانی را توی اتاق‌های نگه می‌دارند که پنجره هاش بسته است که این باعث خشک شدن هوا داخل اتاق میشه خشک بودن هوا باعث آسیب دیدن گل یا گیاه آپارتمانی میشه.
گل یا گیاه آپارتمانی به چه مقدار آبیاری نیاز داره؟ جواب این سوال ساده نیست چون که خیلی از عوامل توی مقدار آبیاری دخالت دارند از جمله اینکه چه فصلی است؟ تابستان یا زمستان یا اینکه چه نوع گیاهی داریم نیاز به این گیاه به آب چقدر است؟ بهترین راه برای اینکه متوجه باشید چه مقدار آبیاری نیاز هست راه های تجربی هست مسئله لمس کردن خاک. اگر خاک خنک بود یا سرد بود و یا مرطوب بود نیاز به آبیاری نیست اما اگر خشک بود باید آبیاری بشه آبیاری نباید با آب سرد انجام بشه در تابستان باید آبیاری گلها و گیاهان آپارتمانی بیشتر از زمستان باشد ریشه های گیاهان و گل های آپارتمانی نیاز به تنفس دارند نباید آنها را به اندازه آبیاری کرد که غرقاب بشه. آب زیادی داخل خاک گلدون باعث پژمردگی گل و گیاه آپارتمانی میشه و در اصطلاح ریشه ها خفه می شود.

آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی
آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی


بعضی گلها نیاز به آب کمتری دارند مثل کاکتوس مثلاً کاکتوس در آپارتمان در ۱۰ روز یا هر دو هفته یکبار باید آبیاری بشه ولی مثلا سرخس باید بیشتر آبیاری بشه. گیاهان گوشتی در هوای گرم آب بیشتری می خواهد اما اگر همین گیاهان در هوای سرد باشند آب کمتری می خواهند. مقدار آبی که در هر نوبت به گیاه داده میشه بر اساس تجربه خودتون مشخص میشه اگر که قسمت بالایی گیاه به خوبی در حال رشد است و گل میده گیاه آبیاری صحیح داره و باید با همان روش ادامه بدین اما اگر گلها و برگها پژمرده است یا سطحشان تیره شده گیاه آبش رو به دست آورده و نیاز به آبیاری دارد شست و شوی برگ ها کار خوبی هست که باید با آب ولرم انجام بشه اما بعضی گیاهان آپارتمانی با این کار صدمه می بینند.
آبیاری زیاد و کم هردو یک جور به گیاه صدمه میزنند که مهمترین آسیب به زرد شدن شاخ و برگ های گیاه یا گل آپارتمانی است. آبیاری بیش از حد باعث پژمردگی گیاه آپارتمانی می شود اگر در روز های تعطیل قصد مسافرت دارید گلدان هاتون رو وسط اتاق قرار بدین و روی سطح خاک آنها روی رو با روزنامه مرطوب به پوشانید که خاک مرطوب بماند. برای شادابی گیاهان بعد از آبیاری یک مقدار کود برای رفع نیاز و کمبودهای غذایی میتونید استفاده کنید. بهتره کودهای شیمیایی و آلی را بعد از آبیاری روی سطح خاک گلدون پخش کنید و از تماس مستقیم کود با ریشه جلوگیری کنید چون باعث صدمه گیاه میشه اگر گیاه خیلی تشنه باشه آب و تمام کود را جذب می کند و این باعث خشک شدن گل و گیاه آپارتمانی میشه. بعضی کود ها را باید به صورت تدریجی و موقع کاشت یا عوض کردن گلدان در فصل های پاییز و بهار به گیاه آپارتمانی داد.

آموزش آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی
آموزش آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی


تغذیه گیاه آپارتمانی فقط از طریق کود و آبیاری انجام نمیشه بلکه با دی اکسید کربن و فتوسنتز هم انجام میشه گیاه از طریق نور خورشید فتوسنتز انجام میده استفاده از کودهای تقویتی برای رفع کمبودهای غذایی برای گیاه آپارتمانی مفید است کودهای برگی هم که در مجاورت کودهای معدنی قرار داده شده باشند برای شادابی و رویش گیاه آپارتمانی لازم هستند. شما میتونید چند قطره هورمون را با آب مخلوط کنید بر روی برگ اسپری کنید این کار باعث رشد بیشتر گلها و برگهای گیاه آپارتمانی میشه.
کود ها را فقط برای گیاهان سالم استفاده کنید گیاه مریض با کود می سوزند گیاهان مریض اول باید درمان بشه و بعد از درمان شدن میتونید بهش کود بدین تا تقویت بشه. بعد از آبیاری می تونید گیاهان را بشورید. شستن گیاه به شاداب بودن گیاه کمک می کند. ولی گیاهانی که برگ های مخملی دارند را نشورید چون باعث صدمه زدن به گیاه میشه. روی برگ را تمیز کنید چون که باعث میشه منافذ برگ باز بشه. جلا دادن برگ کار مفید است برای گیاهان آپارتمانی چون که گیاه آپارتمانی با دود و گرد و خاک منافذ و روزانه ها بسته میشه. با جلا دادن بهتر میتونید نور رو به گیاه برسانید تمام این کارها را بعد از آبیاری گل و گیاهان آپارتمانی انجام بدید.
رطوبت و درجه حرارت اتاق نباید کمتر از ۱۰ درجه بشه. بهترین گیاه بهترین حرارت برای گیاهان ۱۵ تا ۲۵ درجه است اگر دمای اتاق بسیار بالا رفته با باز کردن پنجره و خنک کردن یهویی اتاق به گیاه صدمه می‌زنید بهتره دمای هوا را کم کم تغییر بدین.


آموزش آبیاری و پرورش زعفران و کنترل علف های هرز مزارع زعفران
آبیاری مزارع زعفران 1- در نقاط زعفرانکاری استان خراسان رضوی و جنوبی بسته به وضعیت آب و هوایی منطقه ، آبیاری زعفران از اواسط مهرماه تا دهه اول آبان ماه شروع می شود. اما اگر هوا گرمتر باشد زمان شروع اولین آبیاری دیرتر و هرگاه سرما زودرس باشد در اوایل مهر ماه مزرعه زعفران آبیاری می شود. 2- در مناطقی که سطح زیر کشت زعفران زیاد بوده و کمبود کارگر وجود

کتاب تبخیر - تعرق گیاهان (دستورالعمل محاسبه آب مورد نیاز گیاهان)

آبیاری زیر سطحی در کشت گیاهان ردیفی
موضوع: آبیاری زیر سطحی در کشت گیاهان ردیفی ارائه   : شهرام اشرفی (عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی - بخش تحقیقات مهندسی آبیاری تحت فشار) فهرست مطالب  : مقدمه - وضعیت مصرف آب در کشور - ویژگی سیستم های آبیاری میکرو

آموزش طراحی و اجرای آبیاری تحت فشار
با توجه به افزایش روز افزون جمعیت، سهم دسترسی انسان به منابع خاک کشاورزی و آب مطلوب رو به کاهش است, از این رو می توان فناوری‌های نوینی را برای رویارویی با کاهش کمی و کیفی منابع آب و خاک به کار گرفت. نتایج تحقیقات و مطالعات مختلف بیانگر آن است که در بخش کشاورزی، آب به شکل‌های مختلف و به میزان زیادی تلف می‌شود به نحوی که بازده کل آبیاری در کشور بین

آموزش نصب و اجرای آبیاری تحت فشار
آموزش اجرای آبیاری تحت فشار -قطره ای و بارانی جهت دریافت فایل PDF جزوه آموزشی  نصب و اجرای روشهای آبیاری تحت فشار نوشته شده توسط مهندس امین روشنی از کارشناسان بسیار خوب و مجرب دفتر سامانه های نوین آبیاری بر روی دانلود کلیک فرمایید. برای مطالعه بیشتر در مورد اجرای روشهای آبیاری تحت فشار به جلد هفتم کتاب ضوابط و معیارهای فنی روشهای آبیاری تحت فشار م