این مطلب ارتباطی به بحران کم آبی از دیدگاه سیاسی و اجتماعی ندارد. این یک مقاله علمی در ارتباط با آبیاری در زمان کمبود آب هست

تنش آبی گیاه چیست؟

تنش آبی زمانی رخ می دهد که سرعت تعرق در گیاه بیش از سرعت جذب آب بعد از آبیاری باشد. اگر شدت تنش آب در گیاه زیاد باشد باعث کاهش شدید فتوسنتز و خشک شدن گیاه می گردد. در اواسط روز همیشه بین تعرق و جذب تاخیر وجو دارد و علت این تاخیر مقاومت گیاه در مقابل حرکت آب است. اگر تعرق زیاد باشد تنش آبی ممکن است در طی کمتر از یک ساعت در گیاه ظاهر شود.

تنش آب در گیاه
تنش آب در گیاه

 میزان تنش آب در مزرعه را چطور اندازه گیری کنیم؟

بوسیله دستگاهی به نام تانسیومتر میتوانید رطوبت خاک را اندازه گیری کنید. وقتی رطوبت خاک از یک حدی کمتر باشد زمان تنش آبی است و وقت آبیاری شده. اگر گیاهان مزرعه مدت زمان زیادی در تنش باشند به آنها صدمات جدی وارد میشود.

 اگر بتوانید با توجه به میزان نیاز گیاه در دوره های مختلف رشد گیاه، مدت زمان و فاصله های میان آبیاری ها را طوری تنظیم کنید که فقط در یک دوره خاص (مثلا دوره بعد از جوانه زدن و قبل از گل کردن و محصول) گیاه را دچار تنش آبی مدیریت شده کنید و آب را ذخیر کنید برای مراحل بعدی رشد محصول میتوانید بیشترین بازده و سود را از مزرعه خود داشته باشید. همچنین میتوانید با انتخاب نوع زراعت و محصولی که کشت میکنید خیال خود را از بابت کم آبی آسوده تر کنید.

بررسی الگوهای رطوبتی ایجاد شده به وسیله آبیاری قطره‌ای T-Tape بر اساس بافت‌های مختلف خاک
موضوع: بررسی الگوهای رطوبتی ایجاد شده به وسیله آبیاری قطره‌ای T-Tape بر اساس بافت‌های مختلف خاک در مزرعه آزمایشی امیدیه تالیف  : حسین حمیدی، مجید بهزاد، سعید برومند نسب چکیده: یکی از راههای بالا بردن راندمان استفاده از آب در کشاورزی استفاده از سیستم های تحت فشار که به آبیاری بارانی و قطره‌ای تقسیم می‌شوند، می باشند. سیستم آبیاری نواری T-Tape یکی

نگاهی به آمار مدیریت مصرف آبیاری استان کهکیوله و بویر احمد
مهندسان آبیاری بر این باورند که برای مبارزه با خشکسالی باید به توسعه و بهبود روشهای آبیاری تحت فشار رو آورد تا بهترین آبیاری را بهتر مدیریت کنیم و محصولات کشاورزی را بیشتر کنیم آمارهای دفتر سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد نشان می دهد که خشکسالی بخش زیادی از ایران را گرفته و ۹۰ درصد از آب شیرین مصرف آبیاری می شود اگر صرفه جویی در این مصرف فقط در ه

دومين همايش ملی : مديريت آب در مزرعه
دومين همايش ملی: مديريت آب در مزرعه 29 و 30 مهرماه 1393 کرج میزبان برگزاری دومین همایش ملی مدیریت آب در مزرعه خواهد بود.

تخصیص اعتبار به طرح‌های بخش آب در جلسه امروز مجلس 92/11/13
تخصیص اعتبار به طرح‌های بخش آب در جلسه امروز مجلس 92/11/13 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز یکشنبه سیزدهم بهمن 1392 بند د تبصره 5 لایحه بودجه را به تصویب رساندند.

دومین کنفرانس ملی مدیریت آب و خاک کشاورزی ایران در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
برگزاری دومین همایش مدیریت آب و خاک کشاورزی دومین کنفرانس ملی مدیریت آب و خاک کشاورزی ایران که به عنوان زیربخش اولین کنگره مهندسی و مدیریت آب و خاک ایران قرار گرفته است اردیبهشت ماه سال 1392 در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در شهرستان کرج با دبیری گروه مهندسی آبیاری و آبادانی برگزار خواهد گردید.