گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

موضوع: تغییر سیستم آبیاری مزارع به سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی - بخش اول

تالیف  : Larry Stalcup | Corn and Soybean Digest 2013

ترجمه: Abyar.org

سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی نیاز آبیاری خالص را با حفظ عملکرد محصول تا 25 درصد کاهش می دهد.

استفاده از آبیاری قطره ای زیر سطحی; دون آنتونی کشاورز ساکن نبراسکا (مناطق مرکزی ایالات متحده امریکا) با افزایش بازده آبیاری تا 35 درصد توانسته است مزارع بزرگ کشت ذرت و سویای خود را حفظ کند. مانند بسیاری از مزارع ذرت آن منطقه با میزان محدود بارندگی سالانه (حدود 500 میلیمتر) آنتونی برای آبیاری به عنوان یکی از اصلی ترین نکات در کشت ذرت، سویا و سایر محصولات اهمیت زیادی قائل است.

اما با کاهش سطح آب های زیر زمینی و محدودیت های اعمال شده از طرف دولت مشاهده گردیده است که در بسیاری از مزارع آبیاری قطره ای زیر سطحی جایگزین دستگاه های آبیاری آبفشان دوار (سنتر پیووت) که سیستم آبیاری رایج در این منطقه می باشد و آبیاری سنتی (جوی و پشته) گردیده است.

 فردی لام مهندس کشاورزی دانشگاه ایالتی کانزاس و پژوهشگر آبیاری در کلبی : «بیش از 300 هزار هکتار از اراضی دشت های بزرگ تحت پوشش سیستم آبیاری قطره ای قرار دارد، و موفقیت های بزرگی با این روش در کشت پنبه حاصل شده است.»

نمایی از اراضی کشاورزی نبراسکا در ایالت کانساس

نمایی از آبیاری مزارع نبراسکا واقع در ایالات متحده امریکا

در حالی که هزینه های اولیه این سیستم 40 تا 50 درصد بالاتر از سیستم های آبفشان دوار (center pivot) می باشد، به دلیل مصرف بهتر آب با بازده بالا و مصرف انرژی کمتر، در طول 2 تا 5 سال می توان انتظار بازگشت هزینه را داشت.

بخشی از زمین کشاورزی آنتونی خارج لکسینگتون، نبراسکا، به سیستم آبیاری قطره ای تغییر کرده است .

این اراضی شامل قسمت های نا منظم می باشد که جهت بکارگیری سیستم آبیاری بارانی مناسب نیست و با سیستم آبیاری سطحی به صورت جوی و پشته در هر هکتار 2900 کیلو ذرت و 950 کیلو سویا برداشت می گردد.

آنتونی می گوید: «اما ما می خواهیم آبیاری ما دارای بازده بیشتری باشد، در آبیاری شیاری آب بسیار زیادی استفاده می کنیم  و دستگاه آبیاری آبفشان دوار نیز به دلیل نیاز به شرایط خاص در زمین قابل پیاده سازی نیست، بنابر این به سیستم آبیاری قطره ای رو آوردیم.»

نمایی از اراضی کشاورزی نبراسکا در ایالت کانساس

نمای نزدیک تر از سیستم های آبیاری تحت فشار به خصوص دستگاه آبفشان دوار در اراضی نبراسکا واقع در ایالات متحده امریکا

او اولین سیستم آبیاری قطره ای خود را در سال 2006 با استفاده از تجهیزات شرکت تورو راه اندازی کرد. با سایز 20 میلیمتر-Toro Aqua-Traxxplastic drip tape- که لوله آبیاری قطره ای نامیده شده و در عمق 35 تا 40 سانتی خاک قرار داده شد. آب از طریق روزنه های لوله ها و یا قطره چکان های موجود در روی لوله (پلاک) که به فاصله 60 سانتی متر از یکدیگر قرار دارند به درون خاک و ریشه ها نفوذ می کند.

شلنگ های آبیاری قطره ای به فاصله 150 سانتی متر از یکدیگر در خاک مدفون شده در حالی که فواصل ردیف کشت گیاهان 75 سانتی متر است، بنابر این هر ردیف ذرت از نزدیک ترین شلنگ 37.5 سانتی متر فاصله خواهد داشت. آب از طریق شبکه لوله های اصلی با سایز 6 اینچ یا 160 میلیمتر به شلنگ های قطره ای منتقل می گردد که این شبکه از طریق لوله 8 اینچ اصلی (200 میلیمتر) منشعب از چاه های آب تغذیه می گردد.

 

بخش دوم «بازگشت سرمایه»

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری