گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کشاورزی دقیق (PA)، کشاورزی ماهواره ای یا مدیریت محصول مختص مکان (SSCM) یک مفهوم مدیریت کشاورزی بر پایه مشاهده، اندازه گیری و واکنش به تغييرپذيرى درون زمینی و بین زمینی در محصولات کشاورزی است. هدف تحقیق کشاورزی دقیق تعریف یک سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) برای مدیریت کل مزرعه با هدف بهینه سازی بازده ورودی ها در حین حفظ منابع است.

در میان این رویکردهای بسیاری، یک رویکرد فیتوژئومورفولوژیکی وجود دارد که پایداری / ویژگی های رشد محصولات چند ساله را به ویژگی های زمین شناسی توپولوژیک ارتباط میدهد. علاقه به رویکرد فیتوژئومورفولوژیکی ناشی از این واقعیت است که مولفه ژئومورفولوژی معمولا هیدرولوژی مزرعه را دیکته می کند.

رویه کشاورزی دقیق توسط GPS و GNSS فعال شده است. توانایی کشاورز و یا محقق در تعیین موقعيت دقیق خود در یک مزرعه، ایجاد نقشه های تغييرپذيرى مکانی بسیاری از متغیرها را که می توان اندازه گیریشان کرد (مانند عملکرد محصول، ویژگی های / توپوگرافی زمین ، میزان مواد آلی، سطوح رطوبت، سطوح نیتروژن، pH، EC، Mg، K، و غیره) امکانپذیر میکند. داده های مشابه توسط آرایه های حسگر روی برداشت کننده های کمباین مجهز به GPS گرد آورى میشوند. این آرایه ها شامل سنسورهای زمان واقعی می شوند که همه چیز را، از سطوح کلروفیل تا وضعیت آب گیاه و همچنین تصاویر چند بعدی نشان می دهند. این داده ها همراه با تصاویر ماهواره ای توسط فناوری نرخ متغیر (VRT) از جمله بذرپاش ها، سم پاش ها و غیره برای توزیع بهینه منابع استفاده می شود.

 

کشاورزی دقیق همچنین توسط وسایل نقلیه بدون سرنشین مانند DJI Phantom که نسبتا ارزان هستند و توسط خلبانان تازه کار استفاده می شوند، فعال شده است. این پهبادهای کشاورزی می توانند با دوربین های Hyperspectral یا RGB مجهز شوند تا تصاویر بسیاری را از یک میدان ضبط کنند که می توانند با استفاده از روش های فوتوگرامتری برای تهیه نقشه های ارتوفوتو و نقشه های NDVI پردازش شوند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری