گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

موضوع: تغییر سیستم آبیاری مزارع به سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی - بخش چهارم «انتخاب آبیاری قطره ای زیر سطحی در مقابل لپا»

تالیف  : Larry Stalcup | Corn and Soybean Digest 2013

ترجمه: Abyar.org

سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی نیاز آبیاری خالص را با حفظ عملکرد محصول تا 25 درصد کاهش می دهد.

بخش چهارم: چرا در مقایسه با لپا از آبیاری قطره ای زیر سطحی استفاده کنیم

فردی لام (Freddie Lamm) مهندس کشاورزی دانشگاه ایالتی کانزاس و پژوهشگر آبیاری در کلبی (Colby): عامل اصلی که به ما در انتخاب سامانه مناسب کمک می کند این است که زمانی که منابع آبی کافی در اختیار داریم بتوانیم مساحت بیشتری را آبیاری کنیم. برای مثال وقتی شما یک سامانه آبیاری آبفشان دوار(Center Pivot) را در یک زمین به مساحت 160 هکتار نصب کنید، این سامانه حدود 125 هکتار از این زمین را پوشش خواهد داد، در صورتی که با سامانه آبیاری قطره ای زیر سطحی شما قادر خواهید بود در حدود 155 هکتار از این زمین را آبیاری کنید.

این سامانه می تواند در حدود 20 درصد از اراضی بیشتری را پوشش دهد، که با قیمتی که این روزها ذرت دارد، کاملا می تواند موجب افزایش تولید و همچنین بازگشت سرمایه در اراضی ای که مرد کشت قرار گرفته اند شود.

که در آن صورت، با افزایش 30 هکتار در یک زمین با میانگین برداشت محصول 2900 کیلوگرم در هکتار، می تواند با قیمت هر کیلو ذرت در حدود نیم دلار، بیش از 42000 دلار درآمد ناخالص داشته باشد.

لام اشاره می نماید که اگر تولید کنندگان بتوانند در سامانه آبیاری بارانی با استفاده از دستگاه آبفشان دوار لپا(LEPA) با گسترش خطوط و همچنین کنترل دقیق تر نازل ها بتوانند رواناب را کنترل کنند، در این صورت بازده آبیاری و یا به عبارت دیگر هدر رفت در این سامانه تقریبا برابر خواهد بود با سامانه آبیاری قطره ای زیر سطحی با این تفاوت که مساحت کمتری را قادر به آبیاری خواهد بود.

دستگاه آبیاری بارانی لپا

دستگاه آبیاری بارانی LEPA

هرچند که در اراضی وسیع استفاده از هر دو سامانه لپا و آبیاری قطره ای زیر سطحی می تواند مورد نظر قرار بگیرد و همچنین در زمین های با ابعاد نامنظم آنتونی نمی توان از آبفشان دوار استفاده نمود.

لام اشاره می کند که اگر کشاورزی در عملیات خاک ورزی از شخم عمیق استفاده می کند، ممکن است موجب آسیب زدن به لوله های آبیاری قطره ای زیر سطحی که در عمقی بین 30 تا 45 سانتی متر مدفون می شود گردد. بنابر این در این روش عملیات خاک ورزی محدود می شود، البته در صورتی که کشاورزان از GPS در هنگام شخم زنی استفاده کنند، قادر خواهند بود تا بین خطوط لوله را شخم بزنند به طوری که آسیبی به لوله ها وارد نیاید.

                      دستگاه آبیاری بارانی لپا         سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی

دو سامانه آبیاری آبفشان دوار LEPA و آبیاری قطره ای زیر سطحی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری