گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

موضوع: تغییر سیستم آبیاری مزارع به سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی - بخش سوم «تعمیرات و نگهداری»

تالیف  : Larry Stalcup | Corn and Soybean Digest 2013

ترجمه: Abyar.org

سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی نیاز آبیاری خالص را با حفظ عملکرد محصول تا 25 درصد کاهش می دهد.

بخش سوم: تعمیرات و نگهداری سیستم آبیاری قطره ای

هزینه های سامانه آبیاری قطره ای زیر سطحی شامل تجهیزات فیلتراسیون نیز می باشد، بدلیل اینکه گرفتگی قطره چکان ها یکی از اصلی ترین معزلات و مشکلات در این سامانه می باشد.

فیلترها بسته به کیفیت آب آبیاری معمولا شامل فیلترهای شنی، هیدروسیکلون، دیسکی و یا توری هستند که موجب عدم گرفتگی قطره چکان های نوارهای آبیاری می شوند. بیسکونر(Bisconer مدیر بازاریابی شرکت آبیاری میکرو تورو): ممکن است جهت شستشوی سیستم لازم باشد به طور منظم مواد شیمیایی همچون اسید و کلر به درون لوله ها تزریق گردد.

آنتونی: فیلترهای هیدروسیکلون و توری را به دلیل اینکه به اتصالات زیادی نیاز دارد به فیلتر شنی تغییر داده ایم، نگهداری ما فقط شامل شستشوی روزانه فیلترهای و یک بار هم در سال اسیدشویی سیستم با استفاده از اسید فسفریک می باشد، و همچنین معمولا تعمیراتی نیز جهت برطرف کردن نشتی های لوله های اصلی و نیمه اصلی داریم.

فیلتراسیون آبیاری قطره ای

فردی لام (Freddie Lamm) مهندس کشاورزی دانشگاه ایالتی کانزاس و پژوهشگر آبیاری در کلبی (Colby): شیرها، فیلترها، دبی سنج ها، فشارسنج ها، و سایر اجزای سیستم باید به طور دوره ای جهت بررسی قطعات فرسوده و ایرادات احتمالی بررسی گردند. خطوط لوله و سایر قعات نیز در مناطق با آب و هوای سرد باید برای فصل سرما محافظت گردند.

سامانه های آبیاری قطره ای برای کوددهی و رساندن سایر مواد شیمیایی به منطقه ریشه بسیار مناسب هستند، تزریق مقدار کمی محلول نیتروژن در آب علاوه بر اینکه بسیار در تغذیه گیاه سودمند است باعث کاهش نیتروژن ذخیره شده در خاک و نفوذ آن در آب های زیرزمینی می گردد.

به گفته آنتونی به احتمال زیاد او اراضی بیشتری را به سامانه های آبیاری قطره ای مجهز خواهد کرد. او می گوید: ما نیاز داریم که به طور کلی برنامه های آبیاری خود را بهبود بخشیم، این سیستم برای این کار به ما کمک می کند و همچنین به ما کمک می کند تا با حداقل هدر رفت آب بتوانیم زمین های مختلفی را از نظر ابعاد آبیاری کنیم.

 

بخش دوم «بازگشت سرمایه»

بخش چهارم «انتخاب آبیاری قطره ای زیر سطحی در مقابل لپا»

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری