گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

موضوع: تغییر سیستم آبیاری مزارع به سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی - بخش دوم «بازگشت سرمایه»

تالیف  : Larry Stalcup | Corn and Soybean Digest 2013

ترجمه: Abyar.org

سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی نیاز آبیاری خالص را با حفظ عملکرد محصول تا 25 درصد کاهش می دهد.

بخش دوم: بازگشت سرمایه

افزایش راندمان آبیاری بیشترین تاثیر و مشارکت را در مقایسه اقتصادی سیستم آبیاری قطره ای در مقابل سیستم های بارانی و جوی و پشته دارا می باشد.

آنتونی میگوید: ما در منطقه ای زندگی میکنیم که کمبود آب و مقررات سخت دولتی تاثیر بسیاری در انتخاب سیستم آبیاری مناسب دارد.

او می گوید در اراضی با ابعاد نامنظم نصب سیستم آبفشان دوار (center pivot) در مقایسه با اراضی وسیع بسیار پرهزینه خواهد بود.

بازده آبیاری ما با استفاده از سیستم قطره ای بسیار بهتر شده، سیستم قطره ای به طور معمول 65 تا 75 درصد از آب و انرژی ای را که برای سیستم آبفشان دوار (center pivot) نیاز هست مصرف می کند و همچنین کمتر از یک سوم آبی که در آبیاری جوی و پشته نیاز هست.

لام اشاره میکند که :در زمین های کوچکتر مشابه هزینه های نصب دستگاه آبفشان دوار در هر هکتار ممکن است برابر با هزینه های نصب سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی باشد با این مزیت که با سیستم قطره ای می توان مساحت های بیشتری از زمین های نامنظم را آبیاری نمود.

بیسکونر (مدیر بازاریابی شرکت آبیاری میکرو تورو): هزینه اولیه سیستم آبیاری قطره ای آنتونی در حدود 1400 دلار در هکتار بود. به طور متوسط هزینه اجرای آبیاری قطره ای در هر هکتار بین 1200 تا 1400 دلار برآورد می گردد. در مقایسه با دستگاه آبفشان دوار که برای آبیاری زمینی به مساحت 132 هکتار در حدود 800 تا 1000 دلار در هکتار هزینه در بر خواهد داشت.

دستگاه آبفشان دوار در صورتی که مجهز به سیستمی جهت آبیاری گوشه های زمین باشد، می تواند هزینه بیشتری داشته باشد، از سوی دیگر  سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی می تواند به راحتی در اراضی مربع شکل یا در زمین هایی با ابعاد نامنظم که دارای شکل خاصی نیستند مورد استفاده قرار بگیرید.

لام که بیش از 20 سال است تحقیقات دولت در بخش آبیاری قطره ای زیر سطحی در این منطقه را مدیریت می کند می گوید: سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی می تواند آب بسیار کمتری را در مقایسه با دستگاه آبفشان دوار مصرف کند.به گفته لام: « یک سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی با مدیریت و بهره برداری مناسب نیاز خالص آبیاری را با حفظ عملکرد محصول به میزان 2900 کیلو در هکتار،در حدود 25 درصد کاهش می دهد»

«25 درصد کاهش در نیاز آبیاری منجر به 35 تا 55 درصد ذخیره آب خواهد گردید، از آنجا که در مقایسه با سیستم آبیاری بارانی و آبیاری شیاری که به طور متوسط با بازده 65 تا 85 درصد کار میکنند»

مطالعات 7 تا 10 سال گذشته در مقایسه دستگاه آبیاری بارانی آبفشان دوار لپا ( دارای آبپاش های معلق متصل به شلنگ که نزدیک به زمین حرکت می کنند) که با انرژی کمتری کار میکند، با سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی برای محصول ذرت و سویا با خاک سیلتی لومی در مناطق شمال غربی ایالت کانساس، نشان می دهد که: متوسط محصول ذرت با دستگاه لپا(LEPA) کیلو در هکتار و متوسط برداشت با سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی 3380 کیلوگرم در هکتار می باشد.

 دستگاه آبیاری بارانی LEPA                 دستگاه آبیاری بارانی سنتر پیوت لپا

به گفته لام: یک تفاوت کوچک در متوسط عملکرد دانه ذرت بین دو نوع سیستم آبیاری وجود دارد، دستگاه آبفشان دوار لپا (LEPA) دارای حدود 220 کیلو در هکتار عملکرد بهتری در مقایسه با سیستم قطره ای برای چهار سال خشکسالی داشته است در صورتی که سیستم قطره ای زیر سطحی در 3 سال با بارندگی متوسط و تا حدودی تر سالی در هر هکتار در حدود 220 کیلو عملکرد بهتری نسبت به سیستم لپا داشته است.

دستگاه آبیاری بارانی لپا

لام می گوید: تفاوت معنی داری در عملکرد دانه سویا در مقایسه دو سیستم مشاهده نگردیده است.(1050 کیلو در هکتار برای سیستم قطره ای زیر سطحی در مقایسه با 1000 کیلو در هکتار برای سیستم لپا). در حال حاضر گرایش بیشتری به سمت استفاده از سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی به دلیل عملکرد بهتر محصول در شرایطی که میزان آبیاری محدود است وجود دارد و سیستم لپا در شرایط بدون محدودیت آبیاری عملکرد بهتری خواهد داشت. 

                      دستگاه آبیاری بارانی لپا                   سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی

مقایسه سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی با سیستم آبیاری بارانی با استفاده از دستگاه آبفشان دوار لپا (LEPA)

 

بخش اول

 

بخش سوم «تعمیرات و نگهداری»

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری