موضوع: چشم‌انداز توسعه روش‌های آبیاری تحت فشار در ایران

تالیف  : ناصر ولی زاده، حسین دهقانی سانیچ، قاسم زارعی، علی گرجی

مقدمه: در حال حاضر کشت آبی در تامین مواد غذایی جمعیت رو به رشد نقش کلیدی دارد. در ایران نیز با توجه به حدود 2000 میلیمتر تبخیر سالیانه و متوسط بارندگی سالیانه 250 میلیمتر، به ناچار باید رطوبت مورد نیاز جهت رشد گیاهان و تولید محصولات کشاورزی، از طریق آبیاری تامین شود.

 بدین ترتیب مدیریت آبیاری شامل انتخاب روش صحیح، طراحی و اجرای درست روش آبیاری انتخاب شده و نیز بهره برداری و نگهداری بهینه از آن، اهمیت بسیار دارد، از طرف دیگر، به دلیل محدودیت منابع آب قابل استحصال در کشور، افزایش سطح زیر کشت با الگوی مصرف فعلی آب مقدور نمی باشد و می باید با تحقیق و درایت، به سمت روش های آبیاری برویم که ضمن حفظ پایدار منابع آب، خاک، محیط زیست، بتوان 8 میلیون اراضی فاریاب موجود را با بهره وری آب بالاتر، فاریاب کرد.

در حال حاضر حدود 10 درصد اراضی فاریاب کشور تحت پوشش انواع روش های آبیاری تحت فشار قرار دارند.

این روش ها در اراضی با مساحت های مختلف، توپوگرافی های متغیر ...

ورود روش های آبیاری تحت فشار به کشور ابتدا از طریق کشاورزان علاقه مندی بود که پس از مشاهده این تجهیزات در خارج از کشور ضمن برقرار ارتباط با سازندگان اصلی در کشورهای اروپایی یا آمریکایی، اقدام به ورود و نصب آنها (اکثرا توسط پرسنل آن شرکت ها) میکردند. پیش بینی شده است که تا سال 1357، 50 هزار هکتار اراضی و باغات به این روش ها مجهز بوده اند. در سال 1367 به دلیل اهمیت و تاثیر روش های آبیاری نوین در توسعه کشاورزی، مطالعات توسعه کاربرد و تولید روش های آبیاری تحت فشار در معاونت آب و خاک وقت وزارت جهاد کشاورزی در کرج آغاز گردید. نتایج این تلاش پیگیر منجر به چاپ 5 مجلد گردید که تمام عوامل فرهنگی، مطالعاتی، طراحی، تولید و اجرای سیستم را در استان ها و کشور شامل می شد. در شهریور 1368 اولین سمینار توسعه روش های آبیاری تحت فشار در کرج برگزار گردید که کارشناسان، اساتید، مشاورین، تولید کنندگان و مدیران وقت در آن شرکت کرده و تولیدات داخلی و خارجی به نمایش گذارده شدند.

سایر فصول:

- سطح انجام شده و برنامه ریزی توسعه سطح زیر کشت روش های آبیاری تحت فشار

- روند سرمایه گذاری دولتی

- عوامل موثر بر انتخاب روش های آبیاری

- عوامل موثر بر توسعه روش های آبیاری تحت فشار

- شرکت های تولید کننده تجهیزات روش های آبیاری تحت فشار در ایران

- شرکت های وارد کننده تجهیزات آبیاری تحت فشار

- شرکت های طراح و مجری روش های آبیاری تحت فشار در کشور

- سطح تکنولوژی تولید تجهیزات روش های آبیاری تحت فشار در کشور

- ارزیابی انجام شده در مورد طرح های آبیاری تحت فشار

- شناسایی پهنه های مستعد توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار در کشور

- پیشنهادات

 

پسورد فايل فشرده : www.abyar.org ( پسورد را تايپ کنيد )

 

 

 

 

آمار دقیق پروژه های بزرگ آبیاری تحت فشار در ایران در سال ۱۳۹۶
300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی تا تیرماه 97 به سامانه های نوین آبیاری تجهیز می شود. امسال برای اجرای 250 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی برنامه ریزی شده که تاکنون 87 هزار هکتار آن انجام شده و 151 هزار هکتار آن در حال اجراست. تا پایان تیرماه سال 97 انتهای سال مالی- در مجموع 300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز

روند توسعه و وضعیت آبیاری تحت فشار در استان گلستان
موضوع: روند توسعه و وضعیت آبیاری قطره ای تحت فشار در استان گلستان تالیف  : کامی کابوسی چکیده: در چند دهه اخیر، حجم عظیمی از توان اجرایی، اعتبارات و فعالیتهای دولت به گسترش سیستمهای تحت فشار اختصاص یافته است. جمعبندی این برنامه ها و تعیین وضعیت توسعه...

طرح آبیاری تحت فشار در 400 هکتار از اراضی گلستان به بهره برداری رسید
طرح آبیاری تحت فشار در سطح 400 هکتار از اراضی زراعی استان گلستان عصرپنجشنبه با حضور ˈمحمود حجتیˈ وزیر جهاد کشاورزی در روستای ˈ میرزاپانگ ˈ از توابع شهرستان گالیکش به بهره برداری رسید.  

اجرای آبیاری تحت فشار در 1200 هکتار از اراضی خرم‌دره
اجرای آبیاری تحت فشار در 1200 هکتار از اراضی خرم‌دره مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌دره گفت: در حال حاضر در سطحی حدود یک‎هزار و 200 هکتار از اراضی شهرستان خرم‌دره سیستم‌های آبیاری تحت فشار در حال اجراست.

برگزاری دوره فشرده آبیاری تحت فشار در خراسان رضوی
دوره آموزشی طراحی و اجرای آبیاری تحت فشار زیر نظر نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان خراسان رضوی در مرداد و شهریور سال جاری برگزار خواهد گردید.