گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

مقالات آبیاری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالصنعت کشاورزی وابسته به ایده های نوآورانه و پیشرفت های فنآوری است تا به افزایش تولید و تخصیص بهتر منابع کمک کنند. اواخر قرن نوزدهم و قرن بیستم، تعدادی نوآوری های مکانیکی مانند تراکتور و دروگر را به بار آورد. امروزه اینترنت اشیاء (IoT) یک نیروی محرک تولید بیشتر محصولات کشاورزی با هزینه های پایین تر است که درها را برای مهندسانی که به دنبال ارائه دادن یک راهکار هوشمند کشاورزی یا حسگر کشاورزی اینترنت اشیاء به بازار هستند باز میکند.

کاربرد های اینترنت اشیاء در کشاورزی عبارتند از ردیابی وسایل نقلیه کشاورزی، نظارت بر دامداری، نظارت بر ذخیره سازی و کاربرد های خیلی بیشتر. مثلا:

•    سنسورهای دامداری می توانند به دامداران اطلاع دهند که چه زمانی حیوانات از گله خارج می شوند تا بتوانند آنها را گردآوری کنند.
•    سنسورهای خاک می توانند شرایط نامنظم مانند اسیدیته بالا را به کشاورزان اطلاع دهند و به کشاورزان زمان می دهند که مسئله را برطرف کنند و محصولات بهتر تولید کنند.
•    تراکتور های خود ران می توانند از راه دور کنترل شوند، که باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های نیروی کار می شود.

در چندین سال آینده استفاده از فن آوری های هوشمند کشاورزی دیگر را خواهیم دید. در واقع، انتظار می رود تاسیسات دستگاه اینترنت اشیاء در دنیای کشاورزی میزان رشد سالیانه ترکیبی 20 درصد را تجربه کنند. طبق گزارش تحقیقاتی Machina  ژانویه 2016، انتظار می رود که تعداد دستگاه های کشاورزی همپیوند از 13 میلیون در پایان سال 2014 به 225 میلیون تا سال 2024 افزایش یابد.

آیا به دنبال یک مرور کلی از چگونگی پیاده سازی فن آوری مورد نیاز برای راهکار هوشمندانه کشاورزی خود هستید؟

ما در زیر، سه تا از موارد استفاده عمومی کشاورزی اینترنت اشیاء و هفت اپلیکیشن کشاورزی اینترنت اشیاء را که از پیش در بازار هستند و باعث می شوند کشاورزان و دامداران اطلاعات مفیدی را کسب کنند خلاصه می کنیم. علاوه بر این، درباره پنج سوال مهندسی که قبل از اینکه راهکار هوشمند کشاورزی خود را تكمیل کنید باید آنها را بررسی کنید، شما را راهنمایی میکنیم.اینترنت اشیاء در کشاورزی - موارد استفادهنظارت بر دامداری


با کمک نظارت بر دامداری، دامداران می توانند از اپلیکیشن های اینترنت اشیاء بی سیم برای جمع آوری اطلاعات مربوط به سلامت، بهزیستی و محل گاو خود استفاده کنند. این اطلاعات موجب صرفه جویی در هزینه آنها به دو روش می شود:

1. کمک می کند تا دامدار، حیوانات بیمار را شناسایی کند تا بتوانند آنها را از گله بیرون کند و از گسترش بیماری جلوگیری کند.
2. هزینه های نیروی کار را کاهش می دهد، زیرا دامداران می توانند شناسایی کنند که گاو های آنها کجا قرار دارند.

چالش های خاصی در هنگام نصب سنسورها در دام ها وجود دارد. به طور مشخص، مجهزسازى گاو به یک قلاده دشوار است. گزینه متناوب این است که از یک نواله مجهز به بی سیم در معده گاو استفاده کنید که می تواند از طریق بلوتوث با یک پلاک گوش، پیام مخابره کند.

یک چالش دیگر دامداران در اجرای راهکار اینترنت اشیاء ، انتخاب یک فنآوری بی سیم با قدرت باتری کافی برای دوام داشتن در طول عمر یک حیوان است. مثلا گاو گوشتی 15 ماه یا بیشتر زندگی می کند و در حالی که برخی از فن آوری هایی که از یک شبکه توری استفاده می کنند احتمالا این نوع از عمر باتری را مدیریت نخواهند کرد، Symphony Link به راحتی می تواند برای مدت زمان طولانی بدون زیرساخت های زیادی در اطراف مزرعه متصل شود تا همه دستگاه ها را به هم وصل کند.


نظارت حفاظتی


نظارت بر كرگدن های در معرض خطر در حالی که مشخصا تحت عنوان "کشاورزی" قرار نمی گیرد، یکی از موارد جالب تر استفاده از اینترنت اشیاء در محیط بیرون است. دانستن جایی که کرگدن ها در مکان های بزرگ بازی قرار دارند می توانند به حفاظتگران محیط زیست کمک کنند تا آنها را از شکارچیان محافظت کنند.

همانطور که ممکن است تصور کنید، قلاده كردن یک کرگدن آسان نیست - و ما متوجه شده ایم که اغلب موفقیت آمیز نیست. قلاده ها در كشاكش جنگ ها از بین میروند و آنها شناخته شده اند که تغییرات رفتاری در کرگدن ها را ایجاد می کند. برای غلبه بر این موانع، ما در حال حاضر در حال بررسی ایده قرار دادن دستگاه های Symphony Link در شاخ کرگدن ها هستیم.

نظارت بر گیاه و خاک برای کشاورزی دقیق

نظارت بر وضعیت گیاه و خاک یک مورد استفاده ساده است - اما می تواند منجر به بازده سرمایه گذاری فوق العاده ای برای کشاورزان شود. ما چندین کاربرد بزرگ برای اینترنت اشیاء کشاورزی را در این فضا دیده ایم:

1.    پی بردن به رطوبت و مواد مغذی خاک.
2.    کنترل مصرف آب برای رشد مطلوب گیاه.
3.    تعیین کود های سفارشی بر اساس شیمی خاک.
4.    تعیین زمان بهینه برای کاشت و برداشت.
5.    گزارش شرایط آب و هوایی

 از آنجا که سنسورها در تمام موارد کاربرد ذکر شده در بالا به زمین نزدیک هستند، استفاده از یک شبکه توری ممکن است دشوار باشد. بودجه پیوند به اندازه کافی نیست. اما جاى نگارى های ستاره ای مثل Symphony Link ایده آل هستند، زیرا یک نقطه دسترسی می تواند با تعدادی سنسور که 20 تا 100 کیلومتر مربع دورترند مخابره کند.

در حالی که این مطالعات نمونه ای عمومی نشان می دهند که چگونه اینترنت اشیاء در کشاورزی می تواند برای جامعه کشاورزی مفید باشد، همچنین مهم است بدانید که چه پروژه ها و اپلیکیشن های کشاورزی اینترنت اشیاء پیش از این توسعه یافته اند:7 پروژه و اپلیکیشن کشاورزی اینترنت اشیاء جالب


1. سیستم نظارت بر خاك Cropx


Cropx سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری را تولید می کند که رطوبت، دما و هدایت الکتریکی در خاک را اندازه گیری می کند. سیستم آنها به کشاورزان می گوید که چه زمانی و چه مقدار آبیاری کنند.

2. نظارت سنسور بی سیم TempuTech


TempuTech نیاز به افزایش ایمنی در انبار سازی کشاورزی را درک کرد. سیلوها و بالابر های دانه می توانند مکان های خطرناکی باشند، چون تسمه های نقاله می توانند دچار آتش سوزی و انباشت گرد و غبار شوند که می تواند انفجاری باشد. استفاده از سنسورها برای ردیابی خطرات از ارزش سترگی برخوردار است. TempuTech با استفاده از درون بینی تجهیزات GE، یک راه را برای اتصال سنسورهای بی سیم ایجاد کرده و به کشاورزان کمک می کند تا داده ها را از سیلوها و دستگاه های بالابر دانه دریافت کنند. با استفاده از این بستر نرم‌افزاری، تولید کنندگان می توانند هنجارهای عملکرد پایه را ایجاد کنند و شرایط هشدار مربوط به دما، لرزش، رطوبت و شرایط دیگر را تنظیم کنند.

3. تجهیزات هوشمند CLAAS


CLAAS یکی از تولید کنندگان پیشرو در زمینه تجهیزات مهندسی کشاورزی است. کشاورزان می توانند تجهیزات CLAAS را بطور خودکنترل به كار اندازند، مشاوره در مورد چگونگی بهبود جریان محصول و به حداقل رساندن تلفات دانه ها را دریافت کنند یا به طور خودکار عملکرد تجهیزات را بهینه سازی کنند. این شرکت با  365FarmNetهمکاری می کند که یک اپلیکیشن است که کشاورزان را قادر می سازد تا تمام زمین کشاورزی خود را در یک کامپیوتر یا دستگاه تلفن همراه مدیریت کنند. این سیستم، داده ها را جمع آوری می کند و از طریق نقشه برداری زمین، برنامه ریزی کود، توازن مواد مغذی، و اپلیکیشن های تقویم و برنامه ریزی، از داده ها استفاده معقول می کند.

4. بستر نرم‌افزاری اطلاعات پهباد PrecisionHawk


PrecisionHawk یک پهباد را ایجاد کرده است که داده های با کیفیت بالا را از طریق مجموعه ای از سنسورهایی که برای پیمایش، نقشه برداری و تصویربرداری از زمین های کشاورزی استفاده می شوند، جمع آوری می کند. این اساسا یک پهباد است که مشاهده و نظارت در حین پرواز را انجام می دهد. پیش از فرستادن پهباد به هوا، کشاورزان به آن می گویند که چه زمینی را پیمایش کند و یک تفکیک پذیری زمین یا ارتفاع را انتخاب می کنند. هر پهباد می تواند شرایط آب و هوایی را با استفاده از هوش مصنوعی شناسایی کند، بنابراین بهترین مسیر پرواز را براساس چیزهایی مانند سرعت باد یا فشار هوا انتخاب می کند. پهباد در حین پرواز، تصاویر بصرى، حرارتی و چند بعدی را جمع آوری می کند؛ سپس در همان محل برخاستن فرود می آید. (در حال حاضر این یک ابزار اینترنت اشیاء خوشایند و مفید کشاورزی است!)


5. پیچ راه ذرت کاشت دقیق


مزارع خانواده رادار در دهه 1990 به عنوان یک مزرعه کدو شروع شدند و اکنون در هر پاییز، به بازدیدکنندگان یک پیچ راه ذرت 40 جریبی را ارائه می دهند. در ابتدای کار، این خانواده این پیچ راه را با کشت 40 جریب ذرت و سپس استخدام یک شرکت برای بریدن و درآوردن شکل پیچ راه ساختند. این یک هدر دادن بذر - و هدر دادن پول - بود. اکنون با استفاده از فناوری کاشت دقیق، آنها می توانند درون شکل نقشه کشت کنند - آنها معتقدند هیچ مزرعه ای در ایالات متحده این کار را انجام نمیدهد.6. شبکه Libelium TeamDev برای کیفیت محصول تنباکو


تنباکو یک صنعت بزرگ در ایتالیا است و نیاز به شرایط خاص محیطی و اقلیمی برای رشد مطلوب دارد. در پاسخ به این موضوع، یک شرکت نرم افزاری ایتالیایی - TeamDev، بستر نرم‌افزاری به برق زدن و حس كردن Waspmote از Libelium را برای جمع آوری داده ها در مورد شرایط آب و هوایی که ممکن است گیاهان تنباکو را تحت تاثیر قرار دهد، بکار گرفت. این روش می تواند توسط تنباکو کاران برای بهینه سازی محصولات خود در شرایطی که به طور معمول برای رشد تنباکو مناسب نیست، استفاده شود.

7.  گاوهای همپیوند از شرکت JMB شمال امریکا


شرکت JMB شمال امریکا یک راهکار اینترنت اشیاء را به بازار عرضه کرده است که به دامداران کمک میکند گاوهای حامله ای که در حال آماده شدن برای زایمان هستند را نظارت کنند. یک سنسور باتری دار از تلیسه خارج می شود زمانی که كیسه ى آب جنینش ترکیده می شود و یک گزارش را به مدیر مزرعه یا گله دار می فرستد. سنسور اجازه می دهد تا کشاورزان درباره زمان صرف شده با تلیسه های باردار بیشتر تمرکز کنند.


 

5 سوال مهندسی که باید قبل از طراحی راهکار کشاورزی هوشمند خود در نظر بگیرید

همانطور که در مثال های بالا نشان داده شده است، انواع مختلفی از موارد استفاده از کشاورزی اینترنت اشیاء برای پوشش دسته اى از مسائل کشاورزی و دامپروری وجود دارد. اگر شما در حال مهندسی کردن یک راهکار کشاورزی هوشمند باشید، زمینه های خاصی برای بیاد داشتن در حین ساخت محصولتان وجود دارد.

1.    اپلیکیشن شما چه چیزی را نظارت خواهد کرد؟


کشاورزان، کارشناسان كشاورزى و تولید کنندگان مواد غذایی صنعتی به طور یکسان به دنبال راهکارهای اینترنت اشیاء برای افزایش کارایی و عملکرد و کاهش زیان و دزدى هستند. به عبارت دیگر، آنها به دنبال بهینه سازی منابع و کاهش هزینه ها هستند. همانطور که اپلیکیشن را طراحی می کنید، کاربر نهایی هر چه را که نظارت کند، باید آشکار و قابل توجه باشد.

به عنوان مثال، یک کشاورز ذرت کار ممکن است بیشتر نگران مصرف آب باشد. او نمی خواهد بیش از حد از آب استفاده کند، اما او همچنین باید مطمئن شود که آب کافی به جایی که به آب نیاز دارد میرسد. از سوی دیگر، نظارت همزمان می تواند به یک گاوچران کمک کند تا یک گاو بیمار را در گله جایابی کند قبل از اینکه بقیه حیوانات را آلوده کند. انجام این کار به طور چشمگیری باعث کاهش تلفات دام و کاهش هزینه های مربوط به خرید آنتی بیوتیک های مورد نیاز برای درمان یک گروه بزرگ می شود.

2.    چه مقدار محدوده بی سیم نیاز است؟

فاصله ای که داده ها طی میکنند، تأثیر زیادی بر نوع فنآوری استفاده شده دارد. اگر چیزی را در حدود 10 متر دورتر اندازه گیری کنید، نمی توانید همان فناوری را در حدود 1500 متر دورتر استفاده کنید.

برای فواصل کوتاه، می توانید از شناسایی فرکانس رادیویی (RFID)  یا ارتباط نزدیک زمین (NFC)، که در تلفن های همراه رایج است، استفاده کنید. NFC یا RFID ممکن است زمانی مورد استفاده قرار گیرد که شما به یک توبره بر چسب میزنید و نیاز دارید بدانید که چند کیلو سویا در هر کیسه هست.

اگر شما اطلاعات را به یک شی با فاصله 10 متر یا نزدیکتر ارسال میکنید، بلوتوث یا بلوتوث کم انرژی (BLE) ممکن است گزینه های خوبی باشند. یک نمونه خوب از آن، مهندسی كردن یک برچسب گوش بلوتوث برای خوک ها در یک منطقه کوچک است که سن خوک ها و اطلاعات مهمی در مورد آنها را به کاربران نهایی می گوید.

اگر اپلیکیشن شما نیاز به ارسال اطلاعات به صدها یا حتی هزاران متر داشته باشد، به دنبال گزینه های کم قدرت و شبکه گسترده (LPWAN) باشید. چند نمونه شامل Symphony Link یا دیگر فناوری های Sub-GHz است. یک اپلیکیشن در این نوع شبکه ممکن است برای اندازه گیری رطوبت خاک در مزارع یا پیدا کردن و ردیابی دام ها هنگامیکه آنها میچرند استفاده شود. این نوع اپلیکیشن همچنین برای نظارت بر مزارع ماهیی که دارای مناطق بزرگ و دیواره دار آبزی پروری هستند و دسترسی به آنها دشوار است ایده آل است.

3.     منبع برق از کجا است؟

یک رابطه بسیار نزدیک بین عمر باتری و محدوده بی سیم وجود دارد. یک سنسور که بسیار دور است نیاز به انرژی بیشتر برای دریافت اطلاعات از یک نقطه تا نقطه دیگر دارد. برای دور زدن این مشکل، سازندگان محصول اینترنت اشیاء اغلب اپلیکیشن ها را مهندسی می کنند تا اطلاعات بسیار کمتری را بفرستند (یا اطلاعات را با دفعات کمتری بفرستند) تا در هزینه ها و قدرت صرفه جویی کنند.

بنابراین، شما باید تعیین کنید که نرم افزار سنسور شما از کدام منبع قدرت استفاده می کند. با توجه به اینکه بخش عمده کشاورزی اینترنت اشیاء به طور معمول خارج است یا در یک منطقه بزرگ گسترش دارد، شما نیاز به یک اپلیکیشن کم قدرت دارید. در غیر این صورت، سرویس و نگهداری بسیاری از سنسورهای دور برای کاربر نهایی سخت خواهد بود.

4.     کاربر نهایی چند وقت یکبار نیاز به جمع آوری اطلاعات دارد؟

ممکن است فکر کنید که یک سنسور هرچه بیشتر بتواند بسته های اطلاعاتی ارسال کند بهتر است، اما لزوما اینگونه نیست. اینکه چند بسته اطلاعاتی لازم است به بسیاری از عوامل مختلف، از جمله کاربرد کاربر نهایی و محیط محلی بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر یک کشاورز یک سنسور رطوبت در یک مزرعه سیب زمینی دور داشته باشد، احتمالا نیازی به جمع آوری اطلاعات هر دو ثانیه یکبار ندارد. یک یا دو بار در روز احتمالا کافی است، بدینگونه عمر باتری بسیار بیشتر میشود.

از سوی دیگر، یک اپلیکیشن که برای ارسال مختصات GPS و سایر اطلاعات گردآورى شده توسط یک تراکتور مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند به راحتی بسته های داده نزدیک به ثابت را به دروازه ارسال کند. با این وجود، یک تراکتور یک منبع قدرت کامل (و تقریبا نامحدود) را فراهم می کند، بنابراین مقدار زیادی از داده ها یا جریان های ویدیویی را می توان بدون مسدود کردن شبکه ارسال کرد. شما می توانید ببینید که چگونه این بسیار متفاوت با نمونه سنسور رطوبت ما است که دارای یک منبع قدرت ثابت نیست.

یک مثال دیگر مقایسه سطح سنجی مخزن و آبیاری است. بسیاری از مزارع دارای مخازن بزرگی هستند که کود، سوخت یا خوراک دام را در خود نگه می دارند. نظارت بر سطح این تانک ها بیش از یک بار در روز احتمالا غیر ضروری است. از سوی دیگر، هنگامی که آبیاری در حال انجام است، به روز رسانی مداوم می تواند اطمینان دهد که مقادیر مناسب آب رسانده شده اند و هیچ نشتی وجود ندارد.

مخلص کلام: قبل از ایجاد یک اپلیکیشن کشاورزی M2M، اطمینان حاصل کنید که شما بررسی میکنید چه مقدار از اطلاعات اضافی است.


5.     چه نوع سنسورهایی لازم هستند و چطور می توان آنها را با هم مرتبط کرد؟

هر فنآوری سنجش از راه دوری متفاوت است، بنابراین شما باید بررسی کنید که از کدامیک می خواهید استفاده کنید و قبل از شروع، چگونه با آنها ارتباط برقرار خواهید کرد. برخی سنسورها - مانند سنسورهای رطوبت - جاسازی شده اند و نیاز به میکروکنترلر برای هم كنشگری دارند. ایجاد سنسور و عایق بندى كردن آن یک چالش مهندسی است که باید رسیدگی شود.

جایابی سنسور برای یک مسیر ارتباط بهینه، یک چالش مهندسی دیگر است. اگر سنسورها در یک باغ پرتقال قرار بگیرند، در صورتی که آنتن ها به درستی نصب نشده باشند، درختان ممکن است تداخل کنند. اگر یک آنتن در یک زمین توت فرنگی نصب شود، این بدیهی است که چالش بزرگی نیست.

در نتیجه، به یاد داشته باشید که: فناوریی که شما در اپلیکیشن کشاورزی اینترنت اشیاء خود مهندسی می کنید نباید مانعی برای آنچه که کاربر نهایی تلاش می کند اندازه گیری کند باشد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که کاربر نهایی نیاز دارد چه چیزی را اندازه گیری کند، سپس یک فن آوری استوار و مطمئن را انتخاب کنید تا بتوانید اطلاعات را گردآوری کنید.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

آیا شما به دنبال راهی ساده تر برای آبیاری باغچه تان هستید؟ به همین دلیل بود که ما در ابتدا به این کسب و کار وارد شدیم. ما اکنون با سالها تجربه، دانش خود را به شما انتقال می دهیم. شما میتوانید بي دردسر باغچه خود را در تمام طول سال آبیاری کنید، و تمام این کار به صورت خودکار انجام می شود. با نصب یک سیستم آبیاری باغچه، شما وقت برای آسودن (یا کار) پیدا می کنید و همزمان به محیط زیست کمک میکنید.

 

 

سیستم های آبیاری باغی به سرعت در حال تبدیل شدن به ملزومات باغ ها در سراسر جهان هستند. سیستم های آبیاری به صورت اتوماتیک طراحی می شوند و شما را از کار دستی برای آبیاری باغ ها بی نیاز می کنند و در زمان زیادی که باغبانها صرف آبیاری می کنند صرفه جویی می کنند. یکی دیگر از مزایای استفاده از یک سیستم آبیاری قطره ای، بهره وری است. با استفاده از سیستم آبیاری قطره ای به جای استفاده از شلنگ باغ سنتی، بهره وری تا 90٪ می تواند به دست آید.

 

سیستم آبیاری باغ چگونه کار می کند؟

 

سیستم های آبیاری باغ با جابجا کردن آب در اطراف باغ در یک سری از لوله های آب رسانی آبیاری متصل به یک منبع آب (معمولا یک شیر استاندارد) کار می کنند. هنگامی که شما لوله های آبیاری را در اطراف تمام گیاهان نصب می کنید، خروجی های آب را به شبکه لوله که بيرون دادن آب را تنظیم می کند متصل می کنید. خروجی آب می تواند یک قطره چکان (بيرون دادن آهسته برای گیاهان تکی و مناطق کوچک)، یک میکروجت یا اسپری (برای پوشش مناطق کوچک و متوسط ​​دارای گیاهان)، آبپاش کوچک (برای مناطق بزرگ دارای گیاهان) یا شلنگ تراوا (یک لوله متخلخل که آب را به آرامی در همه طول خود آزاد می کند) باشد. برای کنترل اتوماتیک این که چه زمانی سیستم آبیاری باغ روشن و خاموش بشود از یک تایمر آب استفاده کنید.

 

 تایمر آب

 

انواع سیستم های آبیاری باغ

 

سیستم های قطره ای

سیستم آبیاری قطره ای كاراترین سیستم آبیاری باغ است که به طور دقیق آب را به ریشه گیاهان می رساند. این سیستم با استفاده از یک شبکه از لوله ها برای حمل آب در اطراف باغ ، و سپس اتصال قطره چکان و گذاشتن آنها نزدیک گیاهان کار می کند. از آنجا که قطره چکان آب را به آرامی آزاد می کند، شما کنترل بیشتری از میزان آبی که تحویل داده می شود دارید و از هدر رفت آب جلوگیری میکنید.

 

 

سیستم های میکرو جت و اسپری

میکرو جت ها و اسپری ها پاشش ظريف آب را در ناحیه ای تا شعاع 2 متر ارائه می دهد و برای پوشش دادن مناطق کوچک دارای گیاهان مناسب است. از آنجا که سیستم های میکرو جت و اسپری، مناطق کوچک (به جای گیاهان تکی) را پوشش می دهند، آنها سریعتر نصب می شوند و می توانند در مقایسه با سیستم های آبیاری قطره ای مقرون به صرفه تر باشند، اما از نظر مصرف آب بهمان اندازه کارآمد نیستند. شما می توانید میکروجت های پیش ساخته سوار شده روی ديرك با میکروتیوب را خریداری کنید، که با این کار زمان نصب را بیشتر کاهش می دهید، یا می توانید تمام اجزا را جداگانه خریداری کنید تا سیستم خود را تا آنجا که می خواهید سفارشي کنید.

 

 

سیستم های آبپاش کوچک

 

آبپاش های کوچک با پوشش تا شعاع 5 متر، برای پوشش دادن به سرعت و به آسانی مناطق بزرگ کشت شده، عالي می باشد. این ها شبیه به میکرو جت ها و اسپری ها هستند، اما به جای ارائه دادن یک پاشش ظريف، آنها آب را بشکل قطرات بزرگ پرتاب می کنند که موجب به حداقل رساندن تبخیر در هنگام توزیع می شود. نصب و راه اندازی آن سریع و آسان است. آبپاش کوچک پیش ساخته سوار شده روی ديرك ، و همچنین اجزای تکی برای سیستم های آبپاش کوچک کاملا سفارشی در دسترس هستند.

 

 

سیستم های شلنگ تراوا

 شلنگ تراوا یک لوله متخلخل است که به نام لوله نشتی نیز نامیده می شود و زمانی که استفاده می شود، آب را به آرامی در همه طول خود آزاد می کند و یک عمل خیساندن عمیق را فراهم می کند. برای استفاده در مرزهای گل، کرت های سبزیجات، پرچين ها یا مناطق بزرگ دیگر، عالی است. قطر 13 میلی متر برای طول های زیاد (حداکثر طول 50 متر توصیه می شود) و قطر میکرو 4 میلی متر برای گلدانها مناسب است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

عوامل موثر بر آسیب
میزان افت عملکرد گیاه در هنگام آبیاری با آب شور بستگی به عوامل متعددی دارد از جمله:
نوع خاک و زهکشی
کلید آبیاری موفقیت آمیز با آب شور، آبشویی یا حرکت دادن نمک ها به سمت پایین است.
در خاک های شنی زه كشی شده، آب آبیاری به راحتی نمک را از منطقه ریشه شستشو می کند، اما در خاک های با زه كشی ضعیف و سنگین، کمتر موفق است. مقدار آبشویی برای حفظ رشد قابل قبول بستگی دارد به:
•    شوری آب آبیاری
•    مقاومت به شوری گیاه
•    شرایط آب و هوایی
•    نوع خاک
•    مدیریت آب.
مقدار آب اضافی مورد نیاز برای شوری نمک از ناحیه ریشه، کسر شوری نامیده می شود.


دفعات و زمان بندی
غلظت نمک در ناحیه ریشه به طور پیوسته پس از آبیاری تغییر می کند. همچنان که خاک خشک می شود، غلظت نمک در محلول خاک افزایش می یابد و این باعث کاهش رطوبت موجود برای گیاه می شود. آبیاری های مکرر و سبک سبب افزایش غلظت نمک در خاك رویی می شود و باید از آن اجتناب شود.
بارندگی های زیاد و آبیاری های سنگین نمک را از منطقه ریشه دور می کنند.
آبیاری در شرایط خشک و داغ باعث افزایش تبخیر می شود و بنابراین غلظت نمک را افزایش می دهد.


كود دادن
اگر شوری مشكل شما باشد، از كودهای حاوی كلرید اجتناب كنید.
موریات پتاس (کلرید پتاسیم) را با سولفات پتاس جایگزین کنید و استفاده کنید از کودهای نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) که شامل سولفات پتاس هستند.


مرحله رشد
گیاهان در طی جوانه زنی و در مرحله نهال به طور کلی بیشتر از وقتی که ریشه دوانده اند در معرض آسیب شوری هستند.
بهترین کیفیت آب باید در این مرحله استفاده شود.


پایه های پیوندى و ارقام
تفاوت های پایه های پیوندى و ارقام ، عوامل مهمی هستند که بر مقاومت به نمک درختان و گیاهان جالیزی ، به ویژه آوکادو، مرکبات، انگور و میوه های سنگی موثر هستند (جدول 2 را ببینید).


روش آبیاری
آبیاری قطره ای اجازه می دهد تا آب با محتوای نمکی بالاتر از سایر روش های آبیاری استفاده شود، زیرا تلفات تبخیر حداقل است.
همچنین آبیاری قطره ای با نم دار نگه داشتن مداوم خاک اطراف ریشه های گیاه و آبشویی یكنواخت نمک به سمت لبه منطقه نم دار، اثرات شوری را کاهش میدهد.
گیاهان آبیاری بارانی شده به طور بالقوه در معرض آسیب های اضافی ناشی از جذب نمک در برگ ها و سوختگی ناشی از تماس افشانه با برگ ها هستند.
اگر از آب شور برای آبیاری بارانی استفاده میکنید، هنگامی آبیاری کنید که دما خنکتر می شود. آبیاری در گرمای روز، به دلیل تبخیر بالا نمک ها را غلیظ می کند. آبیاری در هنگام بادهای زیاد نیز نمک را غلیظ می کند.
از آب پاش هایی استفاده نکنید که قطره های ریز و مه تولید می کنند. در صورت امکان، از آب پاش های كوبشگر، به خصوص آب پاش های با گردش آرام که دوره های خشک شدن را ایجاد می کنند استفاده نکنید، زیرا باعث ایجاد نمک در برگ ها می شوند.


دستورالعمل هایی برای شوری بحرانی
جداول 5 تا 8 نشانگر مقاومت گیاهان به آبیاری با آب شور است. این مقادیر فقط باید به عنوان راهنمایی مورد استفاده قرار گیرند زیرا میزان آسیب شوری بستگی به عواملیکه پیشتر گفته شد دارد.
اگر شوری آب نزدیک به حد بالایی توصیه شده باشد، آزمایشات اولیه را تحت شرایط خاص موجود انجام دهید تا تعیین کنید که آیا آسیب های گیاه اتفاق می افتند؟
جداول 5 تا 8 شوری آستانه ای را که در آن عملکرد شروع به کاهش می کند (0٪ افت عملکرد) و شوریی که در آن 10٪ و 25٪ از عملکرد از بین می رود را نیز نشان می دهند. تغییر شوری آب 20 درصد بالاتر یا پایینتر از حد مقاومت به نمک، به دلیل اثر تعدیل کننده خاک، آب و هوا و مدیریت، ممکن است اثر کمی داشته باشد. داده های مربوط به افت عملکرد، به چندین فرض بستگی دارد.
ارقام مقاومت گیاه مربوط به یک خاک لومی است که دارای زهکشی خوب است و حداقل 15٪ از آب مصرفی به زیر سطح ریشه تراوش میکند (کسر آبشویی 15٪ یا بیشتر است). این ارقام برای سیستم های آبیاری بارانی قابل استفاده هستند که در آن یک دوره خشک شدن طولانی بین آبیاریها وجود دارد. گیاهان معمولا می توانند با افزایش دفعات آبیاری ها، شوری بالاتر را تاب بیاورند.
این دستورالعمل ها احتمالا بیش از حد برای آبیاری بارانی بر روی شنهای بسیار نفوذ پذیر ساحلی محدود کننده هستند. آبیاری بر روی این خاک ها مکرر است و اغلب کسر آبشویی بیش از 15٪ دارد. آبیاری بارانی گیاهان با آب پر کلر یا پر سدیم ممکن است با جذب از طریق برگ ها آسیب برساند، حتی اگر غلظت شوری پایین تر از سطح بحرانی ذکر شده در جداول 5 تا 8 باشد.
این دستورالعمل ها به طور عمده برای آبیاری بارانی استفاده می شوند. آبیاری قطره ای به طور مرتب استفاده می شود که باعث کاهش غلظت شوری در ناحیه ریشه می شود و افزایش شوری به علت تبخیر، به حداقل می رسد.
برای گیاهانی که داده های افت عملکردشان در دسترس نیست، حداکثر غلظت توصیه شده یا محدوده غلظتها اطلاع رسانی می شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بازیافت نمکها

آبهای زیرزمینی در زیر زمینهای باغی در دشتهای ساحلی ممکن است در طول زمان بیش از حد شور شوند. هر چه منطقه بیشتر آبیاری شود، خطر بالاتر است. مقدار زیادی آب از آبخوانهای کم عمق در بعضی مناطق پمپ می شود. هنگامي که آب آبیاری اضافی دوباره به آبخوان نفوذ می کند، سطح نمک به دلیل تبخیر و افزودن نمک های کودی افزایش می یابد. مدیریت آبیاری باید در بیشتر موارد بر این مشکلات غلبه کند. پمپاژ بیش از حد از یک آبخوان می تواند منجر به نفوذ آب شور گردد.

اگر منابع مختلفی از آب با کیفیت متفاوت در دسترس باشد، کیفیت پایین تر را با کیفیت بهتر ترکیب کنید تا آسیب شوری را کاهش داده یا از آن جلوگیری کنید.

 

تجزیه و تحلیل نمونه های آب

از یک بطری شیشه ای یا پلاستیکی استفاده کنید که ظرفیت آن حدود 500 میلی لیتر باشد. قبل از پر کردن بطری، آن را در آب مورد نمونه برداری بشویید. بطری را مهر و موم کنید و نام و آدرس فرستنده و تاریخ نمونه برداری را روی آن بنویسید.

هنگام نمونه برداری از گمانه ها یا چاه ها، پمپ را برای چند دقیقه روشن کنید تا اطمینان حاصل کنید که یک نمونه نوعی گرفته شود. تغییرات زیادی در شوری آب آبیاری سطحی در طول سال می تواند اتفاق بیفتد، که معمولا این تغییرات از پایان تابستان تا اولین بارانها بیشتر است. نمونه آب را در زمانی از سال که آب برای استفاده پمپ می شود جمع آوری کنید.

 

جداول مقاومت گیاهان

جدول 5 - مقاومت سبزیجات به آبیاری با آب شور در خاک لومی

گیاه

EC (mS/m)  با افت عملکرد 0٪

EC (mS/m)  با افت عملکرد 10٪

EC (mS/m)  با افت عملکرد 25٪

مارچوبه

270-635

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

لوبیا

70

100

150

چغندرقند

270

340

450

کلم بروکلی

190

260

370

کلم

120

190

290

فلفل دلمه

100

150

220

هویج

70

110

190

گل كلم

90-270

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

کرفس

120

230

390

خیار

170

220

290

كلم برگ

270-635

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

کاهو

90

140

210

پیاز

80

120

180

زردك

90

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

نخود فرنگی

90

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

سیب زمینی

110

170

250

كدو حلوايي

90-270

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

تربچه

80

130

210

طالبی

90-270

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

اسفناج

130

220

350

كدو

210

260

320

ذرت شیرین

110

170

250

سیب زمینی شیرین

100

160

250

گوجه فرنگی

170

230

340

هندوانه

150

240

380

 

جدول 6 - مقاومت گیاهان میوه دار به آبیاری با آب شور با خاک های لومی

گیاه

EC (mS/m)  با افت عملکرد 0٪

EC (mS/m)  با افت عملکرد 10٪

EC (mS/m)  با افت عملکرد 25٪

بادام

100

140

190

سیب

اطلاعاتی موجود نیست

150

اطلاعاتی موجود نیست

زردآلو

110

130

180

آووکادو

90

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

توت سياه

100

130

180

خرما

270

450

730

انجیر

اطلاعاتی موجود نیست

253

اطلاعاتی موجود نیست

گریپ فروت

120

160

220

انگور

100

170

270

شاه توت

90-270

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

شلیل

90

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

زیتون

اطلاعاتی موجود نیست

250

اطلاعاتی موجود نیست

پرتقال

110

160

220

هلو

110

130

180

گلابی

اطلاعاتی موجود نیست

150

اطلاعاتی موجود نیست

آلو

100

140

190

انار

اطلاعاتی موجود نیست

250

اطلاعاتی موجود نیست

تمشک

اطلاعاتی موجود نیست

90

اطلاعاتی موجود نیست

توت فرنگی

70

90

120

 

جدول 7 - مقاومت گیاهان چمنی و علوفه ای به آبیاری با آب شور با خاک های لومی

گیاه

EC (mS/m)  با افت عملکرد 0٪

EC (mS/m)  با افت عملکرد 10٪

EC (mS/m)  با افت عملکرد 25٪

شبدر پنچه کلاغی

330

400

500

علف باغ

100

210

370

بید گیاه

270-635

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

ریشپری

270-635

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

علف عشق

130

210

330

ارزن باتلاقی

270-635

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

تلخه چند ساله

370

460

590

علف قناری

310

380

530

پوكسينليا

635-2365

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

شبدر قرمز

100

160

240

علف رودز

270-635

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

بید گیاه آب شور

635-2365

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

شبدر توت فرنگی

100

160

240

شبدر زير زميني

100

110

240

ذرت خوشه اى سوداني

190

340

570

علف بره بلند

260

390

570

علف گندم بلند

500

660

900

شبدر سفید

90

اطلاعاتی موجود نیست

اطلاعاتی موجود نیست

جو (علوفه)

400

490

630

يونجه

130

220

360

ذرت

110

170

250

ذرت خوشه اى

450

500

560

 

در جداول 5، 6 و 7 اطلاعات دقیق افت عملکرد برای برخی از گیاهان در دسترس نیست. حداکثر غلظت توصیه شده یا محدوده غلظت، داده شده است. داده ها باید فقط به عنوان راهنمایی استفاده شوند. مقاومتهای مطلق بسته به شرایط آب و هوایی، شرایط خاک و شیوه های کشت متفاوت هستند.

 

جدول 8 - حداكثر هدايت الكتريكي آب آبياري براي گياهان زینتی انتخاب شده با افزايش مقاومت درون گروهها

EC (mS/m)

گیاه

90

پریمولا، گاردنيا، یاسمن ستاره ای، بگونیا، رز، آزالیا، کاملیا، ديوار چسب، ماگنولیا، گل آويز

90-270

گل باميه، شمعداني، گلايول، بوهينيا، آهار، گل ستاره اى، بنت قنسول، شاه پسند گرمسيرى، نوش، ناترک (Dodonea attenuata)، کاج بودا (Podocarpus)، اُرس، گل بطرى

270-635

شب بو، داوودی، ميخك، خر زهره، ​​اكليل كوهی، گل کاغذی، گل تلفونى، coprosma، فیکوس، کریسمس بوش (Metrosideros tomentosa)، صمغ بنگلای (Eucalyptus botryoides)، اکالیپتوس کامالدول (E. camaldulensis)، ملالوکا (Melaleuca cupressiformis)، سرو Rottnest (Callitris robusta)، اقاقيا لانگیفلیا، چمن بوفالو، کیکویو، خرفه، boobialla (Myoporum acuminatum)، مورل (Eucalyptus. oleosa)، اكاليپتوس یات (Eucalyptus occidentalis)، اكاليپتوس صمغ یورک (Eucalyptus loxophleba)، اكاليپتوس مالت (E. spathulata)، بیدگیاه، بامبو

635-2365

اكاليپتوس صمغ رودخانه شور (E. sargentii)، بیدگیاه آب شور، thyoides Melaleuca، salt sheoaks (Allocasuarina cristata,  A glauca)، سورمه صحرايي

 

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

جدول 2 - محدوده های مقاومت بالای کلر برای برخی از گیاهان میوه، ارقام و پایه های پیوندى با استفاده از جذب ریشه ای

گیاه (ارقام/پایه های پیوندى)

غلظت کلرید در آب آبیاری (mg/L)

پایه های مرکبات

 

نارنج سه‌ برگ

120

لیمو ترش

200

سیترنج، پرتقال شیرین

300

لیموترش رنگپور، کلوپاترا ماندارین

600

پایه های میوه هسته دار

 

آلوی ماریانا (برای پیوند زدن آلو و زردآلو)

600

آلوی میروبولان (برای پیوند زدن آلو و زردآلو)

370

هلو

235

پایه های آووکادو

 

مکزیکی

120

غرب هندی

190

پایه های انگور

 

رامزی

950

داگ ریج

700

سلطانا

600

ارقام میوه های نرم

 

توت سیاه، توت فرنگی

235

تمشک

120

توت فرنگی

120-190

 

جذب مستقیم از طریق برگها

بعضی از گیاهانی که به جذب ریشه ای یونهای کلرید یا سدیم حساس نیستند، علائم سوختگی برگ را هنگام پاشیدن آب نمک نشان می دهند.

خسارت در شرایط خشکی شدیدتر است زیرا تبخیر، نمک در سطوح برگ را غلیظ می کند. جدول 3 نشان دهنده غلظت های کلرید و سدیم در آب آبیاری است که به برگ های گیاهان خاصی آسیب می رساند.

 

جدول 3 - غلظت کلرید و سدیم در آب های آبیاری که باعث آسیب به برگ ها می شود

حساسیت

کلرید (mg/L)

سدیم (mg/L)  

گیاه آسیب دیده

حساس

178 >

114 >

بادام، زردآلو، مرکبات، آلو

نسبتا حساس

178-355

114-229

فلفل، انگور، سیب زمینی، گوجه فرنگی

مقاوم متوسط

355-710

229-458

جو، خیار، ذرت شیرین  

مقاومت

710 <

458 <

گل کلم، پنبه، گلرنگ، کنجد،  ذرت خوشه اى، آفتابگردان

 

آسیب به برگ تحت تأثیر شرایط پرورشی و محیطی مانند بادهای خشک کننده، رطوبت پایین، سرعت چرخش آب پاش ها و زمان بندی و دفعات آبیاری ها قرار می گیرد. داده های ارائه شده فقط دستورالعمل هایی کلی برای آبیاری با آب پاش در روزهای تابستان هستند.

 

 

اندازه گیری شوری

شوری آب با هدایت الکتریکی (EC) آن اندازه گیری می شود که ممکن است به کل نمک های محلول (TDS) تبدیل شود. EC نمک های محلول یا اثرات آنها بر روی گیاهان و خاک را شناسایی نمی کند، اما یک سنجه نسبتا قابل اعتماد از مشکلات شوری را بدست می دهد. جدول 4 یک طبقه بندی شوری عمومی برای آب را نشان می دهد.

EC به میلی زیمنس در متر (mS/m) اندازه گیری میشود. با این حال، آزمایشگاه ها می توانند از واحد های مختلف برای اندازه گیری شوری استفاده کنند.

برای تبدیل mS/m به میلی زیمنس در سانتیمتر (mS/cm)، دسی زیمنس در متر (dS/m)  یا میلی موس در سانتی متر (mmhos/cm)، mS/m  را در 0.01 ضرب کنید. برای تبدیل mS/m به میکرو زیمنس در سانتیمتر (µS/cm)، mS/m را در 10  ضرب کنید.

برای تبدیل EC به میلیگرم در لیتر (mg/L) یا قسمت در میلیون (ppm) از TSS، به mS/m را در 5.5 ضرب کنید یا یک اندازه به صورت mS/cm یا dS/m یا mS/cm را در 550 ضرب کنید . این ارقام تبدیل، تقریبی هستند و ارقام تبدیل کمی متفاوت می توانند در برخی مناطق استفاده شوند.

 

جدول 4 - طبقه بندی شوری کل آب

EC (mS/cm ،dS/m یا mmhos/cm)

EC
(
mS/m)

کل نمکهای محلول تقریبی
(mg/L یا ppm)

وضعیت

0-0.80

0-80

0-440

شوری کم

0.80-2.50

80-250

440-1375

نسبتا شور

2.50-5.00

250-500

1375-2750

شور

5.00<

500<

2750<

بسیار شور

 

نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری

تلفن مشاوره آبیاری قطره ای

09116811951

مهندس کلانتریان

فروشگاه نظام

مشاوره رایگان