گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی
گروه تلگرامی آبیاری و کشاورزی

آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

باید به گلدان در حد نیاز آن آب داده بشود. یعنی فقط در حد مرطوب بودن خاک گلدان. با توجه به اینکه ریشه های گل و گیاه آپارتمانی به تنفس نیاز دارد آبیاری بیش از حد گلدان باعث زرد شدن و پژمردگی گیاه داخل گلدان خواهد شد. بهتر است داخل گلدان را آبتدا کمی ذغال و شن بریزید و روی آن را خاک بریزید که آب داخل گلدان جمع نشود. چونکه جمع شدن آب داخل گلدان باعث گندیدن ریشه گیاه میشود. باید آب اضافی از گلدان خارج شود.

روش صحیح آبیای گلدان
روش صحیح آبیای گلدان

زیر گلدان یک بشقاب قرار دهید که آب اضافی داخل بشقاب جمع شود. آبی که داخل بشقاب جمع میشود کم کم تبخیر میشود و محیط اطراف گلدان را مرطوب نگه میدارد که کمک بسیار خوبی به طراوت و شادابی گلدان میکند. بهتر است در هنگام آبیاری از تماس مستقیم کود با ریشه جلوگیری کنید زیرا ممکن است باعث صدمه دیدن گیاه شود. بعد از آبیاری کود را روی سطح خاک گلدان پخش کنید.

به گلدان آب سرد ندهید، بهتر است آب ولرم باشد. اگر میخواهید به گلدان هورمون بدهید بهتر است آن را روی شاخ وبرگ های گیاه اسپری کنید. میزان آبیاری گلدان هایی که داخل اطاق قرار دارند با گلدان هایی که بیرون از اطاق مثلا در راه پله یا در حیاط هستند بسیار متفاوت هست. گلدان هایی که در بیرون از اتاق قرار دارند نیاز به چک کردن بیشتر دارند زیرا عواملی که باعث خشک شدن خاک گلدان میشود در محیط های بیرونی مثل تابش نور مستقیم آفتاب در حیاط بیشتر هست.

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

تشخیص بهترین زمان آبیاری گلدان یک مهارت تجربیست. مثلا لمس کردن خاک گلدان میتواند به شما در این که زمان آبیاری شده یا نه کمک کند. اگر خاک گلدان خشک شده زمان آبیاریست. اما اگر خاک گلدان مرطوب و سرد هست نیازی به آبیاری نیست. اگر محیط اتاق مرطوب باشد یعنی اینکه رطوبت هوا بالا باشد نیاز کمتری به آبیاری گلدان ها است. در هوای خشک مثل زمانی که در زمستان پنجره های اتاق بسته است و بخاری باعث خشک شدن هوا میشود آبیاری بیشتر نیاز میشود. البته در فصل زمستان نیاز آبی گل ها و گیاهان آپارتمانی کاهش پیدا میکند.

بهترین زمان آبیاری گلدان
بهترین زمان آبیاری گلدا

راه های پیشرفته تری نیز هستند که به شما کمک میکنند زمان آبیاری را پیدا کنید. مثلا استفاده از سنسور های الکترونیکی. سنسور رطوب وسیله ایست که در خاک گلدان قرار داده میشود و میتواند زمان آبیاری گلدان را پیش بینی کند. اگر به دنبال راه های ساده تری هستید میتوانید یک بطری نوشابه خانواده را پر از آب کنید و آن را به صورت برعکس در خاک گلدان قرار دهید.

زمان آبیاری گلدان
زمان آبیاری گلدان

 همچنین میتوانید یک کوزه سفالی در خاک گلدان قرار دهید تا خاک گلدان همیشه مرطوب بماند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آبیاری مشکل‌ترین قسمت پرورش گیاه آپارتمانی هست. گیاه مثل انسان برای زندگی به آب نیاز دارد. آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی باعث می‌شود که مواد غذایی به برگ منتقل بشه که این مواد غذایی برای رشد گیاه آپارتمانی خیلی مفید است. خیلی از گلهای آپارتمانی را توی اتاق‌های نگه می‌دارند که پنجره هاش بسته است که این باعث خشک شدن هوا داخل اتاق میشه خشک بودن هوا باعث آسیب دیدن گل یا گیاه آپارتمانی میشه.
گل یا گیاه آپارتمانی به چه مقدار آبیاری نیاز داره؟ جواب این سوال ساده نیست چون که خیلی از عوامل توی مقدار آبیاری دخالت دارند از جمله اینکه چه فصلی است؟ تابستان یا زمستان یا اینکه چه نوع گیاهی داریم نیاز به این گیاه به آب چقدر است؟ بهترین راه برای اینکه متوجه باشید چه مقدار آبیاری نیاز هست راه های تجربی هست مسئله لمس کردن خاک. اگر خاک خنک بود یا سرد بود و یا مرطوب بود نیاز به آبیاری نیست اما اگر خشک بود باید آبیاری بشه آبیاری نباید با آب سرد انجام بشه در تابستان باید آبیاری گلها و گیاهان آپارتمانی بیشتر از زمستان باشد ریشه های گیاهان و گل های آپارتمانی نیاز به تنفس دارند نباید آنها را به اندازه آبیاری کرد که غرقاب بشه. آب زیادی داخل خاک گلدون باعث پژمردگی گل و گیاه آپارتمانی میشه و در اصطلاح ریشه ها خفه می شود.

آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی
آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی


بعضی گلها نیاز به آب کمتری دارند مثل کاکتوس مثلاً کاکتوس در آپارتمان در ۱۰ روز یا هر دو هفته یکبار باید آبیاری بشه ولی مثلا سرخس باید بیشتر آبیاری بشه. گیاهان گوشتی در هوای گرم آب بیشتری می خواهد اما اگر همین گیاهان در هوای سرد باشند آب کمتری می خواهند. مقدار آبی که در هر نوبت به گیاه داده میشه بر اساس تجربه خودتون مشخص میشه اگر که قسمت بالایی گیاه به خوبی در حال رشد است و گل میده گیاه آبیاری صحیح داره و باید با همان روش ادامه بدین اما اگر گلها و برگها پژمرده است یا سطحشان تیره شده گیاه آبش رو به دست آورده و نیاز به آبیاری دارد شست و شوی برگ ها کار خوبی هست که باید با آب ولرم انجام بشه اما بعضی گیاهان آپارتمانی با این کار صدمه می بینند.
آبیاری زیاد و کم هردو یک جور به گیاه صدمه میزنند که مهمترین آسیب به زرد شدن شاخ و برگ های گیاه یا گل آپارتمانی است. آبیاری بیش از حد باعث پژمردگی گیاه آپارتمانی می شود اگر در روز های تعطیل قصد مسافرت دارید گلدان هاتون رو وسط اتاق قرار بدین و روی سطح خاک آنها روی رو با روزنامه مرطوب به پوشانید که خاک مرطوب بماند. برای شادابی گیاهان بعد از آبیاری یک مقدار کود برای رفع نیاز و کمبودهای غذایی میتونید استفاده کنید. بهتره کودهای شیمیایی و آلی را بعد از آبیاری روی سطح خاک گلدون پخش کنید و از تماس مستقیم کود با ریشه جلوگیری کنید چون باعث صدمه گیاه میشه اگر گیاه خیلی تشنه باشه آب و تمام کود را جذب می کند و این باعث خشک شدن گل و گیاه آپارتمانی میشه. بعضی کود ها را باید به صورت تدریجی و موقع کاشت یا عوض کردن گلدان در فصل های پاییز و بهار به گیاه آپارتمانی داد.

آموزش آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی
آموزش آبیاری گل ها و گیاهان آپارتمانی


تغذیه گیاه آپارتمانی فقط از طریق کود و آبیاری انجام نمیشه بلکه با دی اکسید کربن و فتوسنتز هم انجام میشه گیاه از طریق نور خورشید فتوسنتز انجام میده استفاده از کودهای تقویتی برای رفع کمبودهای غذایی برای گیاه آپارتمانی مفید است کودهای برگی هم که در مجاورت کودهای معدنی قرار داده شده باشند برای شادابی و رویش گیاه آپارتمانی لازم هستند. شما میتونید چند قطره هورمون را با آب مخلوط کنید بر روی برگ اسپری کنید این کار باعث رشد بیشتر گلها و برگهای گیاه آپارتمانی میشه.
کود ها را فقط برای گیاهان سالم استفاده کنید گیاه مریض با کود می سوزند گیاهان مریض اول باید درمان بشه و بعد از درمان شدن میتونید بهش کود بدین تا تقویت بشه. بعد از آبیاری می تونید گیاهان را بشورید. شستن گیاه به شاداب بودن گیاه کمک می کند. ولی گیاهانی که برگ های مخملی دارند را نشورید چون باعث صدمه زدن به گیاه میشه. روی برگ را تمیز کنید چون که باعث میشه منافذ برگ باز بشه. جلا دادن برگ کار مفید است برای گیاهان آپارتمانی چون که گیاه آپارتمانی با دود و گرد و خاک منافذ و روزانه ها بسته میشه. با جلا دادن بهتر میتونید نور رو به گیاه برسانید تمام این کارها را بعد از آبیاری گل و گیاهان آپارتمانی انجام بدید.
رطوبت و درجه حرارت اتاق نباید کمتر از ۱۰ درجه بشه. بهترین گیاه بهترین حرارت برای گیاهان ۱۵ تا ۲۵ درجه است اگر دمای اتاق بسیار بالا رفته با باز کردن پنجره و خنک کردن یهویی اتاق به گیاه صدمه می‌زنید بهتره دمای هوا را کم کم تغییر بدین.


نرم افزار محاسبه هزینه آبیاری
نرم افزار محاسبه و طراحی آبیاری