بانک مقالات

تماس با مدیر سایت آبیار جهت مشاوره
تماس با مدیر سایت آبیار جهت مشاوره

مقالات آبیاری

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جهت تولید نوار تیپ آبیاری قطره ای با سایز ها و اندازه های مختلف می باشد. در خط تولید نوار آبیاری قطره ای میتوان نوار تیپ با فواصل آبدهی 10 .15.20.30.35.  سانتی متر تولید نمود .همچنین ضخامت نوار تیپ را می توان از 175 الی 220 میکرون تنظیم نمود که این ضخامت با وزن یک رول ارتباط مستقیم دارد
خط تولید نوار آبیاری قطره ای میتواند بنا به درخواست مشتری نواری به قطر 12، 16، 20 میلیمتر تولید نماید . آبدهی نوار تیپ نیز مطابق با نیاز مشتری می باشد و خط تولید نوار آبیاری قطره ای با انتخاب فرم مورد نظر از آبدهی 1.5 الی 4 لیتر در ساعت خر حی تنظیم میشود
اکسترود در خط تولید نوار آبیاری قطره ای با ظرفیت خروجی 55 الی 90 کیلو گرم در ساعت ارائه میشود و دارای 2 الی 3 کلاف کن میباشد مواد اولیه ی مورد نیاز خط تولید نوار آبیاری قطره ای پلی اتیلن سبک و سنگین با گرید مشخص میباشد سرعت تولید در خط تولید نوار آبیاری قطره ای از 40 الی 100 متر بر دقیقه میباشد . اکسترود مورد استفاده در خط تولید نوار آبیاری قطره ای میتواند مجهز به پی ال سی باشد.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

زمانی که شما فراموش کرده اید که شیر آب را باز کنید یا ببندید یا زمان این کار را ندارید سیستم آبیاری قطره ای تایمر دار این مشکل را رفع میکند تایمر دار باعث روشن شدن و خاموش شدن دستگاه آبیاری قطره ای شما خواهد شد بنابراین گیاهان آبیاری به موقع ای خواهند داشت که به گیاهان آسیب نمیرسد و بهینه است
باتری تایمر دار: که شلنگ رزوه دار هستند قابل نصب آسان و معمولا به یک شیر محدود میشوند
تایمر دار الکترونیکی :که میتوانند 24 ولت را اداره کند و نیاز به منبع تغذیه AC دارند
تایمر دار  خورشیدی :یک جایگزین عالی برای باتری یا تایمر الکترونیکی هستند این ساعت های خورشیدی از طریق نور در محیط طراحی شده اند
و نیاز به منبع تغذیه اضافی ندارند و برای باغات مناسب هستند.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

لوله های hdpe تولید شده با استحکام بالا ضد ضربه در مقابل خسارت و آسیب  و ضد حرارت برای حفظ آبی زلال برای سیستم های لوله کشی مدرن فاضلابی در عرصه دریاها خروجی ها و ورودی ها و لوله های آتش نشانی _ این اطمینان را میدهیم از خرید شما برای لوله های پلی اتیلن در هرنوع کاربرد آبیاری ... ضمانتی برای امروز و فردا شما ( برای حفظ منابع و ذخایر و صرفه جویی در هزینه)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آبیاری با نوار تیپ یکی از روش های آبیاری موضعی است که در دو دهه ی اخیر در کشور های پیشرفته صنعتی برای واحد های زراعی مورد استفاده قرار گرفته است تنها تفاوت این روش با آبیاری قطره ای کاربرد های نوار تیپ به جای لوله آبده بوده و در واقع این سیستم شامل ایستگاه پمپاژ و فیلتراسیون و خطوط لوله های اصلی، نیم اصلی و مانیفولد میباشد .

امروزه استفاده از روش آبیاری تیپ (نواری) برای آبیاری محصولات مختلف زراعی و باغی متداول شده است این روش در مناطقی که تلفات آب در حین آبیاری زیاد است میتواند جایگزین مناسبی برای آبیاری های مرسوم باشد نوار آبیاری از جنس پلی اتیلن با ضخامت مختلف است که به صورت خوابیده یا حلقه شده در طول های مختلف به فروش میرسد لوله های تیپ بسته به ضخامت آنها دارای انواع 1 و 2 و 3 ساله هستند که با توجه به نوع کشت و شرایط آب و هوایی میتواند کاربرد داشته باشد مثلا برای محصول گندم از نوع یک ساله آن استفاده میشود . آبیاری تیپ نوع آبیاری تحت فشار هستند که برای آبدهی مناسب و یکنواخت لوله های تیپ به فشار 0/5 تا 12 اتمسفر نیاز است که این فشار توسط ایستگاه پمپاژ تامین میشود .

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گیاه برای زنده ماندن نیاز به آب دارد و آب در اثر آبیاری به صورت ذخیره در خاک موجود است. اتمسفر انرژی لازم برای گیاه را تامین مینکند تا بتواند آب مورد نیاز خود را از خاک دریافت کند. حدود 90% اجزاری فعال گیاه از آب تشکیل شده و بیش از 99% آب مصرفی گیاه صرف تعرق میشود.تعرق زمانی انجام میشود که فشار بخار آب در داخل روزنه گیاه بیشتر از فشار بخار آب در هوای مجاور بوده و روزنه ها نیز باز باشند. هرزمان که روزنه ها باز باشند عمل تعرق انجام میپذیرد.


همزمان با خروج آب از برگ ها گیاه آب را از طریق ریشه ها جذب میکند تا آبی که از طریق تعرق از دست رفته است جبران شود. خاک را میتوان مخزنی دانست که آب را موقتا در خود ذخیره کرده و سپس به تدریج در اختیار گیاه قرار میدهد. حدا اقل نیروی لازم برای استخراج بستگی به رطوبت خاک و نوع خاک دارد. انرژی لازم برای گیاه به منظور تأمین آب مورد نیاز از خاک توسط خورشید تامین میشود.  بالا بودن دما باعث افزایش تعرق و مرطوب بودن هوا موجود کاهش آن میشود. عامل مهم دیگر سرعت باد است که باعث میشود بخار آب تجمع یافته در سطح برگ ها از محیط خارج شده و اختلاف فشار بخار بین گیاه و هوا را تشدید نماید.


انتقال آب از سطح خاک به هوا را تبخیر و خارج شدن آن را از گیاه تعرق میگویند. در زراعت تقریبا برای تولید هر کیلوگرم ماده خشک گیاهی 500 کیلوگرم آب توسط ریشه ها به مصرف میرسد که تمام آن از طریق روزنه ها از گیاه خارج میشود.
بعضی آبیار های باتجربه میدانند چه زمانی و به چه مقدار مزرعه را آبیاری کنند. در حال حاضر اجرای اِیین نامه مصرف بهینه آب کشاورزی و تحویل حجمی آب به زارعین براساس تبخیر – تعرق زراعت ها انجام میشود. از آنجایی که عوامل بسیار زیادی در تبخیر-تعرق دخالت دارد برآورد دقیق تبخیر-تعرق اگر نتوان گفت که غیرممکن است کاریست بسیار مشکل. برای این منظور رسوبت خاک را در ابتدا و انتهای دوره معینی اندازه گیری و مقادیر آب ورودی و خروجی از زمین نیز اندازه گیری و از روی آنها تبخیر-تعرق تخمین زده میشود.
در عملیات طراحی سیستم های آبیاری رای تخمین تعرق-تبخیر عملا از روش های غیر مستقیم یا روش های محاسباتی استفاده میشود. روش هایی که برای محاسبه پیشنهاد شده است هرکادام از نظر داده های مورد لزوم نیاز های متفاوتی دارند. در برخی از انها لازم است آمار روزانه وجود داشته باشد حال آنکه برای تعدادی ازروش ها داشتن آمار ماهانه هواشناسی کفایت میکند.
برخی از روش ها علاوه بر دما به امر رطوبت نسبی و سرعت باد نیز نیاز دارند و برای برخی از روش ها باید امار تابش خورشید و یا ساعات آفتابی روز هم  وجود داشته باشد. در تمام روش هایی که توسط آنها تبخیر – تعرق گیاه محاسبه میشود لازم است ضریب گیاهی نیز محاسبه شود. ضریب گیاهی یک مقدار ثایت نبوده و مقدار آن در طول دوره رویش گیاه تغییر میکند.


ضریب در ابتدای دوره رشد کم و به تدریج در مرحله میانی رشد به حداکثر خود رسیده و سپس کاهش پسیدا میکند اما مقدار ان همواره از یک کمتر است. هرزمان که آبیاری صورت گرفته است به دلیل مرطوب بودن سطح خاک در یکی دو روز اولیه تبخیر از سطح خاک شدت گرفته و حتی ضریب گیاهی را تا مرز یک نیز رسانده است. علاوه بر این در اوایل آبیاری به دلیل مرطوب شدن منطقه ریشه ها تعرق زیادتر است.
محاسبات نیاز ابی ممکن است برای دو منظور کلی انجام شود. یکی برای برنامه ریزی آبیاری در یک مزرعه و دیگر محاسبات برای طراحی یک پروژه. اگر تبخیر-تعرق روزانه یا ماهانه را طی یک دوره آماری طولانی مدت برای هر سال محاسبه کنیم مشاهده خواهد شد که به دلیل تغییر شرایط هوا در هر سال ارقام متفاوتی به دست می آید.
در یک طرح آبیاری از نظر اقتصای به صرفه نخواهد بود که سیستم را طوری طراحی کنیم که تقریبا در تمام سال ها نیاز آبی گیاهان تامین شود. در اقتصادی ترین سیستم آبیاری باید زارع یک ریسک مشخصی را برای عدم تامین آب بپذیرد. باید توجه داشت که بخشی از نیاز ابی گیاه معمولا توسط باران تامین میگردد. در محاسبات نیاز ابیاری باید باران موثر از مقدار تبخیر-تعرق کسر شود. باران موثر بستیگی به مقدار بارش و نیاز آبی گیاه دارد .
حداکثر نیاز روزانه آبیاری طرح بر اساس بالاترین شدتن تبخیر تعرق روزانه از گیاه تعیین میشود. ولی در پاره ای موارد مانند آبیاری های اولیه (خاکاب) و یا شالی کاری حداکثر نیاز روزانه آبیاری طرح بر اساس مقدار آب مورد نیاز  در زمان آماده سازی زمین به دست می آید که  بیشتر بستگی به شرایط محلی داشته که این موارد استتثنا بوده.
حداکثر نیاز روزانه آبیاری طرح معمولا برحسب میلیمتر در روز یا لیتر در ثانیه در هکتار که همان مدول آبیاری میباشد سنجیده میشود. حداکثر نیاز روزانه بستگی به نوع گیاه، آب، هوا  و خاک دارد. در طراحی مزارع بزرگ توصیه میشود که حداکثر نیاز روزانه آبیاری براساس آمار هواشناسی برای سالهای مختلف آماری محاسبه و سپس فراوانی وقوع آنها مورد بررسی قرار میگیرد.


به کلیه عملیاتی که طی ان مشخص شود چه موقع و چه مقدار اب به زمین داده شود برنامه ریزی آبیاری گویند. برنامه ریزی آبیاری از این جهت اهمیت دارد که علاوه بر صرفه جویی در مقدار اب زارع میتواند هماهنگ با ان سایر عملیات کشاوزی را نیز تنظیم نماید. با برنامه ریزی آبیاری میتوان استراتژی آبیاری را نیز طراحی کرد.
در ابیاری کامل تمام نیازهای آبیاری برآورده میشود. حال انکه آبیاری ناقص نوعی استراتژی است که در ان مقدار کمتری آب به زراعت داده میشود تا آب کمتر و همچنین انرژی و هزینه کمتری مصرف شود. با آبیاری ناقص میتوان در یک یا چند مرحله از رشد گیاه را با تنش مواجه ساخت و در عوض طی مراحل بحرانی آب کافی و کامل در اختیار زراعت قرار داده شود تا به ازای هر واحد آب مصرفی حداکثر محصول تولید شود.
ساده ترین روش برای تعیین زمان آبیاری این هست که برخی از خصوصیات بارز گیاه را گرفته و تغییرات آنرا در روزهای بعد از آبیاری تعقیب کنیم. شادابی برگ ها و شاخه ها و رزنگ برگ ها از جمله پارامترهایی میباشند که با تغییر شدید آنها در هنگام تشنگی گیاه میتوان زمان آبیاری را تعیین کرد. با اندازه گیری روزانه قطر ساقه و ارتفاع گیاه میتوان به سرعت رشد پی برد و هر زمان که این سرعت متوقف گردید نشانه آن است که باید آبیاری صورت پذیرد.
افزایش دمای برگ نشانه کاهش تعرق و بسته شدن نسبی یا کامل روزنه هاست. مناسب ترین زمان برای اندازه گیری دمای برگ هنگامیست که یک تا یک  و نیم ساعت از ظهر خورشیدی گذشته باشد تا دمای برگ به حداکثر خود برسد. هنگامی که این مقدار به حد بحرانی رسید باید آبیاری انجام شود.
مقاومت روزنه ها نسبت به خروج آب از جمله نمایه های دیگر برای تعیین آبیاری به شمار میرود. هرچه مقاومت روزنه زیادتر باشد نشانه ان است که نیاز به آب در گیاه بیشتر است. نمایه های خاک که در تعیین زمان آب به کار میرود مشتمل بر تعیین رطوبت خاک و مقایسه آن با حداقل رطوبت است که باید خاک قبل از ابیاری داشته باشد.
برای اندازه گیری رطوبت خاک میتوان از یکی از روش های معمول مثل روش های جرمی، حجمی و بلوک گچی و تانسیو متر و نوترونمتر و یا حتی روش های ساده ای مانند لمس کردن خاک با دست استفاده کرد. برخی زارعین برای تعیین زمان آبیاری از روش بیلان آب استفاده میکنند. مقدار آبی که در هر نوبت به زمین داده میشود بستگی به رطوبت حاک قبل از آبیاری و عمق توسعه ریشه ها دارد .

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در هر طرح آبیاری باید به اصول شیمیایی خاک و کنشهایی که خاک با ترکیبات شیمیایی موجود در آب آبیاری صورت می دهد به همان اندازه خصوصیات فیزیکی خاک اهمیت داد.
مسائل مربوط به شوری و سمیت عناصر شیمیایی ممکن است در برخی طرح های آبیاری به اندازه ای جدی باشد که سایر بخشهای طرح را تحت تاثیر قرار دهد.
مثلا تغییر دادن آب مورد نیاز آبیاری و یا لحاظ نمودن تاسیسات زهکشی در طرح که این امر هزینه ها و بازدهی طرح را تغییر خواهد داد. بنابراین لازم میشود که ازهمان ابتدای طرح به مساله کیفیت آب و خاک توجه گردد. در خاک های زراعی پس از آبیاری به تدریج که آب ثقلی خارج می شود و یا مقداری آب توسط ریشه های گیاه جذب می شود غلظت نمک در محلول خاک افزایش می یابد .


در طراحی آبیاری معمولا سعی می شود از محاسبات وقت گیر تئوری پرهیز شده و تا حد امکان از رابطه های کاربردی که نتایج پزوهشها صحت نسبی آنها را ثابت نموده است استفاده شود.غالبا ارقام شوری خاک یا آب که برحسب هدایت الکتریکی (EC) ارائه میشود این احساس را که واقعا چقدر نمک در آب یا خاک وجود دارد به دست نمی دهد.
از روی شوری آب آبیاری نیز می توان شوری محلول خاک را که در واقع گیاه با آن سر و کار خواهد داشت به دست آورد. زیرا برای یک زارع یا طراح سیستم های آبیاری امکان این که از خاک عصاره اشباع گرفته و سپس با آزمایش آن پی به شرایط محلول خاک ببرد بسیار مشکل است. اما برداشت نمونه از آب آبیاری و تعیین شوری آن کاری نسبتا ساده می باشد.


هنگامی که یک نمونه آب یا عصاره اشباع خاک برای انجام آزمایشات شیمیایی به آزمایشگاه ارسال می گردد. معمولا برخی پارامترها اندازه گیری و برخی دیگر از روی محاسبه به دست می آیند.گیاهان زراعی به کلر کمتر حساسیت نشان می دهند این حساسیت فقط درمورد درختان میوه از اهمیت برخوردار است. تاثیر سدیم و یون کلر به خصوص در آبیاری بارانی که آب روی گیاه پاشیده می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در زراعت های آبی به خصوص در مناطق خشک و نیمه خشک که آب از منابع زیرزمینی تامین می شود اکثر آبها کم و بیش شور بوده و در اثر استفاده طولانی مدت خاک نیز به تبعیت از آن شور شده است.


برای جلوگیری از شور شدن خاک باید مقداری اضافه آبیاری کرد تا نکم ها شسته شده و از خاک خارج شوند.  در طراحی سیستم  آبیاری نه تنها باید مساله شوری در نظر گرفته شود بلکه مدیریت آب و خاک نیز باید براساس وضعیت کیفی آب و خاک باشد. تمام آبها کم و بیش محتوی نمک های مختلف می باشند .یون هایی که معمولا برای تعیین درجه تناسب آب برای آبیاری اندازه گیری می شوند عبارتند از: سدیم. منیزیم. کلسیم به عنوان کاتیون ها و سولفات . کلر.. بی کربنات و کربنات به عنوان آنیون ها.
درجه تاثیر کیفیت آب بر رشد گیاه تابعی از شرایط فیزیکی خاک. درجه مقاومت گیاه به شوری. وضعیت آب و هوایی . روش آبیاری تعداد دفعات آبیاری و مقدار آبی است که به زمین داده می شود.

اثر عمده شوری آب این است که به دلیل بالا بودن پتانسیل اسمزی .جذب آب توسط ریشه ها را کاهش داده و لذا تبخیر-تعرق گیاه کاهش پیدا میکند که در نتیجه مقدار محصول نیز تقلیل پیدا می کند. در طرح های آبیاری کنترل نمک از طریق دادن آب اضافی به خاک در هنگام آبیاری صورت میگیرد. آب اضافی ممکن است شوری خاک را کنترل و تعدیل نماید ولی اثرات زیان آور سیدم را ممکن است برطرف نکند.لذا می بایست در هنگام آبیاری آنقدر آب اضافی به خاک داده شود تا شوری و سدیم هردو کنترل شوند.
شورشدن زمین هایی که قبلا حاصلخیز بوده اند بستگی به شوری اولیه آب آبیاری و مقدار آبی دارد که مازادبرتبخیر –تعرق به زمین داده می شود تا از منطقه توسعه ریشه ها عبور نموده و نمک هایی که به تدریج در لایه سطحی خاک تجمع می یابند به اعماق پایین شسته شوند. آن بخش از آب آبیاری که به داخل خاک نفوذ کرده و از منطقه ریشه ها میگذرد جز آبشویی نام دارد.

شوری در فاصله بین آبیاری ها متناسب با رطوبت تغییر می کند. رطوبت در قسمت بالای منتطقه ریشه ها کم و در پایین زیاد است و ریشه ها آب مورد نیاز خود را عمدتا از قسمت مرطوب خاک که غلظت کمتری دارد اخذ میکنند. وجود ین سدیم در آب آبیاری یا خاک موجب می شود که نفوذ پذیری خاک نسبت به آب مختل شود.این اثر علاوه بر تاثیری است که سدیم مستقیما بر بعضی گیاهان داشته و ممکن است برای آنها سمی باشد. تبخیر- تعرق باعث می شود که غلظت محلول خاک نسبت به آب آبیاری مرتب افزایش یابد.
غلظت نمک نه تنها در فاصله بین آبیاری ها متغیر است بلکه نسبت به عمق نیز متغیر می باشد.هرچه به اعماق برویم معمولا غلظت نمک زیادتر می شود و هرچه از زمان آبیاری بگذرد بر غلظت نمک افزوده میشود.


نیاز آبشویی عبارت است از مقدار آبی که علاوه بر نیاز گیاه باید به خاک داده شود تا نمک ها را شسته و از منطقه ریشه ها خارج کند. بنابراین نیاز آبیاری مجموع نیاز آبی و مقدارآبی است که برای شستشوی نمک ها لازم است. کوتاه کردن فاصله بین آبیاری ها موجب می گردد تا رطوبت خاک همیشه درصد نسبتا بالایی ثابت نگه داشته شده و به این ترتیب غلظت نمک به حدی نرسد که برای گیاه زیان آور باشد. روشهای آبیاری قطره ای که در آن گیاه هرروز یا هر 2 تا 3 روز یکبار آبیاری می شود به مراتب بهتر از روش هایی است که فاصله آبیاری ها در آن زیاد باشد.


درصورتی که آب اضافی در زمستان موجود باشد با وارد کردن آن در خاک و به خصوص غرقاب کردن می توان نمک های تجمع یافته در دوره کشت قبل را از خاک خارج نمود. توصیه میشود قبل از کشت مجدد زمین یک بارآبیاری شود تا نمک ها شسته شده و از دسترس جوانه های گیاه خارج شود. سبزشدن بذرها در هنگام آبیاری با آب شور یکی از مشکلات عمده است. در آبیاری های ردیفی با انتخاب مناسب جوی و پشته ها و محل صحیص بذرکاری میتوان بر این مشکل غلبه کرد. اگر آبیاری جویچه ها طوری باشد که پشته ها فقط از یک طرف خیس شوند نمک ها در منتهی الیه پشته جمع شده و کشت در وسط پشته مشکلی ایجاد نخواهند کرد.


در پشته هایی که از دوطرف آبیاری می شوند بهتر است تا آنها را پهن تر گرفته و به جای یک ردیف گیاه دو ردیف بذرکاری شوند و اگر پشته ها فقط از یک طرف آبیاری می شوند حتی الامکان بذرکاری نزدیک جویچه آبیاری باشد. برای کنترل شوری از طریق کم کردن فاصله آبیاری ها بهتر است از روشهای قطره های یا بارانی استفاده نمود.
بیشترین  محصول یا درآمد اقتصادی زمانی حاصل خواهد شد که با استفاده از آب شیرین محصولات با ارزش و با استفاده آب شور محصولاتی کشت کنیم که مقاوم به شوری باشند. برخی عملیات مانند شخم عمیق استفاده از کودهای آلی اجرای طرح های زهکشی سطحی و زیرزمینی و استفاده از مواد اصلاح کننده مانند گچ و گوگرد می توان دربهبود وضعیت خاک هایی که تحت تاثیر شوری قرار گرفته و یا با آب شور آبیاری می شوند موثر است.

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آیا میتوان با آب شور دریا کشاورزی و آبیاری کرد؟ کشاورزی با آب دریا شدنیست؟

آبیاری با آب شور دریا
آبیاری با آب شور دری

آب شور دریا به دیواره های متخلخل (سوراخدار یا شیاردار) گلخانه پمپاژ میشود. ظاهرا چیزی شبیه به پمپاژ آب روی پوشال های دیواره کولر آبی های خودمان. این کار آب دریا را شیرین نمیکند اما محیط گلخانه را خنک میکند. البته نیاز به وزش باد هست. اگر باد کافی نباشد باید بوسیله یک فن جریان هوا را ایجاد کرد. در مناطق کویری دمای مناسب برای کشاورزی را باید ایجاد کرد.به همان اندازه که به شیرین کردن آب نیاز هست به خنک شدن محیط رشد گیاه هم نیاز هست.

کشاورزی با آب دریا
کشاورزی با آب دریا

هوای مرطوب شده در گلخانه جریان پیدا میکند. و از دیواره دیگر گلخانه خارج میشود. دیوار دوم هم با پمپاژ آب دریا خنک میشود. و در اینجا مقداری از آب موجود در هوای مرطوبی که در حال خروچ از گلخانه هست تقطیر میشود. آب تقطیر شده شیرین است و بوسیله آن میتوان آب مورد نیاز آبیاری را تأمین کرد. اگر محل احداث گلخانه برق ندارد میتوان بوسیله سلول های خورشیدی برق مورد نیاز گلخانه را تولید کرد. کشاورزی با آب دریا نیازی به سم ندارد زیرا عبور هوا از دیواره هایی که آب دریا روی آن جریان دارد باعث ایزوله شدن هوا میشود.

در گلخانه ای در بیابان های جنوب استرالیا 17000 تن گوجه فرنگی در سال تولید می شود. این گلخانه اولین سیستم کشاورزی در نوع خود در جهان است چراکه در آن خاک، آفت کش، سوخت های فسیلی یا آب های زیرزمینی مورد استفاده قرار نمی گیرد. در حالی که تقاضا برای آب شیرین و انرژی همچنان رو به افزایش است، این گلخانه ممکن است چهره کشاورزی آینده باشد.

تعدادی از گلخانه‌های آب دریا در کشورهای عمان، دوبی (ابوظبی)، جزایر قناری (در حال ساخت) و استرالیا ساخته شده‌اند که مشغول فعالیت هستند. در ایران این نوع از گلخانه بیشتر حالت پایلوت یا آزمایشی دارد، به‌عنوان مثال یک واحد گلخانه آب دریا در سال 1391 در محل مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان بوشهر برپا شد و پژوهش‌ها در این زمینه ادامه دارد. به نظر شما کشاورزی با آب دریا توجیه اقتصادی دارد؟

 

صفحه1 از9

ورود اعضا

آخرین مطالب آبیاری

کتابخانه

  بازار لوله ایران

کتاب آسیب شناسی پروژه های آبیاری تحت فشار

کتاب آسیب شناسی پروژه های آبیاری تحت فشار

کتاب استفاده از لوله‌های کم‌فشار در آبیاری سطحی

کتاب استفاده از لوله‌های کم‌فشار در آبیاری سطحی

کتاب قطره طلا و آبیاری قطره ای (کودهای مورد استفاده در آبیاری قطره ای)

کتاب قطره طلا و آبیاری قطره ای (کودهای مورد استفاده در آبیاری قطره ای)

 

«
»

سایر مقالات

آبیاری باغ - قیمت تایمر آبیاری باغچه...

زمانی که شما فراموش کرده اید که شیر آب را باز کنید یا ببندید یا زمان این کار را ندارید...

نوار آبیاری - قیمت خط تولید نوار آبیاری قطره ای...

جهت تولید نوار تیپ آبیاری قطره ای با سایز ها و اندازه های مختلف می باشد. در خط تولید نوار...

آبیاری - کاربرد لوله های پلی اتیلن دوجداره گاروگیت آبیاری و...

لوله های hdpe تولید شده با استحکام بالا ضد ضربه در مقابل خسارت و آسیب  و ضد حرارت برای حفظ...

آبیاری تیپ - سیستم آبیاری تیپ

آبیاری با نوار تیپ یکی از روش های آبیاری موضعی است که در دو دهه ی اخیر در کشور های...

طراحی برنامه ریزی برای آبیاری

گیاه برای زنده ماندن نیاز به آب دارد و آب در اثر آبیاری به صورت ذخیره در خاک موجود است....

کنترل نمک خاک در طرح های آبیاری سطحی و تحت فشار...

در هر طرح آبیاری باید به اصول شیمیایی خاک و کنشهایی که خاک با ترکیبات شیمیایی موجود در آب آبیاری...

کشاورزی و آبیاری با آب شور دریا در مناطق کویری...

آیا میتوان با آب شور دریا کشاورزی و آبیاری کرد؟ کشاورزی با آب دریا شدنیست؟ آبیاری با آب شور دری آب شور...

آبیاری با آب شور

از آنجایی که ذخایر آب شیرین در سراسر جهان در حال محدود شدن بوده و بسیاری از آب های آبیاری...

«
»